HDMI To VGA Cable Converter / adapter
KSh 1,500.00 Original price was: KSh 1,500.00.KSh 999.00Current price is: KSh 999.00.
Fast data transfer
- Advanced digital Connection
- Easy to connect
- High quality molded cable
HDMI to VGA Adapter 1080p with Audio Cable (Male to Female) Compatible Desktop, Laptop, PC, Monitor, Projector, HDTV, Chromebook, Raspberry Pi,
Excellent Design: HDMI to VGA connector is gold plated and resists corrosion, provides rigidity and improves the signal performance. Molded strain relief increases cable durability.
Resolution Supported: HDMI to VGA adapter supports resolutions up to 1080P (full HD) including 480P / 576P / 720P for HD monitors or projectors.
Wide Compatibility: This HDMI to VGA converter is compatible with desktop, laptop, Ultrabook, notebook, Chromebook, Apple TV, Roku streaming media player, Cable box and other devices with HDMI port.
High End Stability: Build in advanced IC chip converts HDMI digital signals to VGA analog signals. It is uni-directional and cannot transmit signals to VGA to HDMI.
Lightweight and Portable: This HDMI to VGA adapter is very lightweight and portable, connects HDMI compatible device to a monitor or projector with VGA port.
Related products
8 Port VGA SVGA Switch Box 8 Input 1 Output VGA Monitor Share Switch for Computer TV Box with Remote Control
Support Resolutions and operating systems
Support Resolutions:
Support HD max 1920*1440, You can enjoy a very clear image
Also support 1280x720px, 640x480px , 800x600px ,1280x720px
Support operating systems:
Adopt very new update smart chip which make the 8 port VGA KVM switch more stable,
No crash, No stuck screen when switch between the 8 computers
Widely support most systems such as WIN DOWS9X, NT, WIN2000, WINXP, WIN7, LINUX, NOVELL and other operating systems.
Input& output support
Inputs support with VGA+USB port devices such as computers, game consoles, TV boxes, DVDs, TVs, notebooks, projectors, monitors, etc.
Outputs support with VGA port such as TV, monitor, billboard
USB support with U disk, mouse, keyboard, printer and so on
Cable Apple – Lightning to USB – 2M – MD819ZM/A
HP 150 Wireless Mouse Black
HP 150 Wireless Mouse Black
- Product number: 7YA11PA
- Dots per inch (PDI): 1000 DPI
- Connectivity: 2.4 GHz Wireless
- Dimensions (H x L x W): 1.53 x 2.24 x 3.73 in (3.91 x 5.70 x 9.48 cm)
- Weight: 2.82 oz (80 g)
- System requirements: Windows Vista®, Windows 7, Windows 8, Windows 10; Available USB port
- Kit contents: HP Wireless Optical Mouse, nano USB receiver, one AA battery and documentation
MEETION Mouse M915 Black
MEETION Mouse M915 Black
| Mouse Type | M915 Wired optical mouse |
| OS Compatibility | Windows XP/Vista/7/8/10 |
| Number of Keys | 5+ 1(scroll wheel) |
| Resolution | 800/1200/1600/2400DPI |
| Sensors | Optical A704 |
| Interface | USB |
| Error-free Running Time, Strokes | More than 3, 000, 000 |
| Cable Length | 1.50m |
| Dimension | 135*73*42 mm |
| Weight | 140±5g |
| Warranty | 1 Year |
Microsoft Mouse Pad
Sony WH-1000XM4 Noise Cancelling Wireless
| Brand | Sony |
| Model name | WH1000XM4 |
| Colour | Black |
| Form factor | Over Ear |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless communication technology | NFC |
| Special feature | Noise Cancellation, Lightweight, Foldable, Microphone Feature |
| Included components | Headphone; USB Type-C Cable (20cm); Audio Cable (Color Variation / 1.2m); Carrying Case (Color Variation); In-flight AdapterHeadphone; USB Type-C Cable (20cm); Audio Cable (Color Variation / 1.2m); Carrying Case (Color Variation); In-flight… See more |
| Age range (description) | Adult |
| Material | Plastic |
UGREEN 2.5″ SATA Dual Bay RAID Hard Drive Enclosure – CM381
- Support Dual 2.5"/ 3.5" inch SATA hard drives upto 16TB per drive
- Supports RAID0 (FAST mode), RAID1 (Safe mode), Combination (Joint mode) and Normal (PM mode)
- USB 3.1 Gen1 with transfer speeds up to 5Gbps
- Aluminum alloy shell for cool and quiet fanless operation
- Auto-Sleep Mode after 15 minutes of inactivity

Reviews
There are no reviews yet.