Nokia 105 Dual SIM
KSh 2,500.00 Original price was: KSh 2,500.00.KSh 1,750.00Current price is: KSh 1,750.00.
Nokia 105 Dual SIM
Key Features
-
Dual SIM – Stay connected with two numbers
-
Long-lasting Battery – Up to 18 days standby time
-
Classic Ergonomic Design – Comfortable and durable
-
Wireless FM Radio – Listen without needing earphones
-
Built-in Torchlight – Handy in dark environments
-
Preloaded Games – Includes the classic Snake
-
Expandable Storage Support – (Varies by model)
-
Affordable & User-Friendly – Ideal for all ages
Nokia 105 Dual SIM
Classic, Durable & Reliable
Overview
The Nokia 105 Dual SIM is a trusted companion for basic communication needs. Designed with durability, simplicity, and long battery life in mind, it’s perfect for first-time phone users, as a reliable backup, or for those who prefer a classic feature phone without distractions.
Key Features
-
Dual SIM – Stay connected with two numbers
-
Long-lasting Battery – Up to 18 days standby time
-
Classic Ergonomic Design – Comfortable and durable
-
Wireless FM Radio – Listen without needing earphones
-
Built-in Torchlight – Handy in dark environments
-
Preloaded Games – Includes the classic Snake
-
Expandable Storage Support – (Varies by model)
-
Affordable & User-Friendly – Ideal for all ages
Full Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Nokia 105 (Dual SIM, 2023 or Latest Variant) |
| Network | GSM 900/1800 (2G Only) |
| SIM Type | Dual SIM (Mini SIM) |
| Display | 1.8-inch QQVGA (120 x 160 pixels) |
| Operating System | Series 30+ |
| Storage | Up to 2000 contacts, 500 SMS storage |
| RAM | 4MB RAM |
| Internal Storage | 4MB ROM |
| Battery | 800mAh removable battery |
| Battery Life | Up to 18 days standby / Up to 12 hours talk |
| FM Radio | Yes (Wireless FM – no headset needed) |
| Torch | Yes |
| Audio Jack | 3.5mm headphone jack |
| Charger Port | Micro USB 2.0 |
| Body | Polycarbonate shell |
| Dimensions | Approx. 115.2 x 49.9 x 14.3 mm |
| Weight | ~70g |
| Colors Available | Charcoal, Cyan, Red (Availability may vary) |
Why Choose Nokia 105 Dual SIM?
-
📞 Perfect Backup Phone – Reliable and lightweight
-
🔋 Legendary Battery Life – No need to charge daily
-
📻 FM Radio Without Headphones – Entertainment on the go
-
💡 Built-in Torch – Useful for night-time or emergencies
-
💬 Simple & Clear UI – Easy to use for all age groups
-
💰 Budget-Friendly – Incredible value for the price
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
- 24.1MP APS-C CMOS Sensor
- DIGIC 8 Image Processor
- 3.0″ 1.04m-Dot Vari-Angle Touchscreen
- UHD 4K24p Video and 4K Time-Lapse Movie
- 9-Point AF System; Dual Pixel CMOS AF
- ISO 100-25600, Up to 5 fps Shooting
- Built-In Wi-Fi and Bluetooth
- EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM Lens
Canon R6 Mark II Mirrorless Camera Body Only
Product Highlights
- 24.2MP Full-Frame CMOS Sensor
- 4K60 10-Bit Internal Video, C-Log 3
- External 6K ProRes RAW Recording
- Dual Pixel CMOS AF II
- 12 fps Mech. Shutter, 40 fps E. Shutter
- Sensor-Shift 5-Axis Image Stabilization
- 3.69m-Dot OLED EVF
- 3″ 1.62m-Dot Vari-Angle Touchscreen LCD
- Dual UHS-II Memory Card Slots
- Multi-Function Shoe, Wi-Fi and Bluetooth
EcoTank Ink Maintenance Box T04D100 /E-04D1
Epson EcoTank L5290 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer with ADF
HSDPA 3G/4G 7.2MBPS Universal Modem
Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
- Display size; 27 inch''
- Resolution; 1920x 1080
- Connectivity; 1 x HDMI 1.4 ,1 x VGA,1 x Audio out (3.5mm)
- Panel Type; 3-side NearEdgeless In-Plane Switching
- Multi media; Optional Soundbar Support
- Brightness(typical); 250 cd/m²
- Backlight; WLED
- Aspect Ratio; 16:9
- Response Time; 4ms (Extreme mode), 6ms (Normal mode)
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |
Type-C 8-in-1 Adapter with HDMI VGA LAN SD USB 3.0 Audio Adapter Support 4K UHD Video 3.5mm Audio Gigabit Ethernet SD Card Reader Type-C PD Quick Charging USB 3.0 HUB
- USB Type C To Multi-Function 8 In 1 Docking Station – USB Type C To USB 3.0 (2 Ports) + Gigabit Ethernet + HDMI +VGA + SD & TF Card Reader + USB Type C PD,
- Support resolution of up to 4K @30Hz Output
- Easy to use. Plug and play
- Compatible for Mac OS and Windows, Linux and Android Systems

Reviews
There are no reviews yet.