JBL Wireless Microphone Set
KSh 21,000.00 Original price was: KSh 21,000.00.KSh 16,800.00Current price is: KSh 16,800.00.
JBL Wireless Microphone
KSh16,800.00
- Add Karaoke to Your Party
- Receiver & 2 Wireless Microphones
- Plugs into Any 1/4″ Microphone Input
- JBL Original Pro Sound for Clear Vocals
- Dual-Channel UHF Wireless Transmission
- Sing Immediately with Plug & Play Setup
- 6 Hours of Receiver Power
- AA Batteries for Microphones Included
JBL Wireless Microphone Set Price
The JBL Wireless Microphone Set price in Kenya is Ksh. 16,800. It’s time for you to take center stage. JBL wireless microphones produce Original JBL Pro Sound with exceptional vocal clarity and detail. Sound your best and hit the high notes without distortion or delay. Plug the wireless dual-channel receiver into your speaker, activate the microphones, and you are ready to perform.
AA batteries are easily replaceable, allowing you to belt every note until the sun rises. Is it time for a duet? You’ll hear both mics blended perfectly through your speaker. Get ready for the spotlight.
JBL Wireless Microphone Set Price in Kenya and Specifications:
| Price in Kenya | Ksh. 16,800 |
| Distance between transmitter and receiver | >10m |
| Polar pattern | Cardioid |
| Frequency response | 65 Hz – 15 kHz |
| Signal-to-Noise (S/N) ratio: 60 dBA | Yes |
| UHF frequency band | 960MHz |
| Dynamic range:100 dB A-weighted, typical | Yes |
| Transmitter transmitting power | <10 mW |
| Receiver input | 1/ 4” unbalanced |
| Receiver maximum output level | 13 dBV |
| Battery | Li-Po |
| Capacity | 1000mAh |
| Maximum playtime | 6 hours |
| Dimensions | N/A |
| Microphone/receiver | 50 x 233mm / 70 x 80mm |
| Weight | 235g |
Package Content
- JBL Wireless Microphone Set
- USB-C charging cable
- 1 x wireless receiver
- 1 x detachable audio cable
- paperwork
JBL Wireless Microphone Set Detailed Features:
High vocal quality and Original JBL Pro Sound
The JBL wireless mics provide crystal clear clarity with no jamming, delay, or distortion. Your voice will sound great thanks to the incredible Original JBL Pro Sound.
Rechargeable UHF dual-channel wireless receiver
There is no reason to fly solo unless you want to take center stage. Connect two wireless microphones to the speaker and hear both voices perfectly blended for up to 6 hours of playback.
Plug and play
When you want to be heard, you want to be heard now. The JBL wireless mics have a super setup. Turn on the receiver and wireless microphone, and you are ready immediately.
Replaceable AA batteries
JBL wireless mics feature easily replaceable AA batteries, allowing you to dance all night.
JBL Wireless Microphone Set Video Review:
Related products
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
- 24.1MP APS-C CMOS Sensor
- DIGIC 8 Image Processor
- 3.0″ 1.04m-Dot Vari-Angle Touchscreen
- UHD 4K24p Video and 4K Time-Lapse Movie
- 9-Point AF System; Dual Pixel CMOS AF
- ISO 100-25600, Up to 5 fps Shooting
- Built-In Wi-Fi and Bluetooth
- EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM Lens
Canon MC-G02 Maintenance Cartridge (4589C001)
Epson CO-W01 Projector( V11HA86040)
Key Features
- Create the big screen experience From box sets to business presentations, capture everyone's attention
- Bright even with ambient light Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
- Affordable, high-tech equipment Enjoy this WXGA projector
- Long-lasting solution 18 years' worth of entertainment²
- Portable and quick to set up Easy set up with keystone slider for perfect alignment
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Epson T-6711 Maintenance Box Compatible C13T671100
HP Monitor 24f 24-inch Display 24f 61.0 cm (24 in) Display.
Konica Minolta bizhub c224/c284/c364 toner TN 321
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |

Reviews
There are no reviews yet.