Godox TT560 / TT560 II Speedlight
KSh 7,600.00 Original price was: KSh 7,600.00.KSh 6,850.00Current price is: KSh 6,850.00.
Godox TT685II (C / N / S) Speedlight
KSh 19,000.00 Original price was: KSh 19,000.00.KSh 14,000.00Current price is: KSh 14,000.00.
Godox TT600 Thinklite Speedlight
KSh 12,000.00 Original price was: KSh 12,000.00.KSh 9,300.00Current price is: KSh 9,300.00.
Godox TT600 Thinklite Speedlight
Key features;
- Built-In 2.4GHz X Wireless Radio System
- Guide Number: 197′ at ISO 100 and 200mm
- Zoom Range: 24-200mm (14mm with Panel)
- Tilts from -7 to 90°
- Rotates Left & Right 180°
- Wireless Master/Slave Functionality
- Recycle Time: 0.1-2.6 Seconds
- 3.5mm Sync Port; Wireless Control Port
- Runs on Four AA Batteries
- High-Speed Sync via Optional Transmitter
Categories: All products, Camera accessories, Electronics
Description
Godox TT600 Thinklite Speedlight
Overview
The Godox TT600 is a powerful manual-only speedlight designed for photographers who want robust lighting control without TTL automatic exposure. It features built-in 2.4 GHz wireless capabilities, a high guide number for strong output, and wide tilt + swivel range for bounce lighting. Runs on 4 AA batteries.
Key Features & Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Guide Number | ~197′ / 60 m at ISO 100 (zoomed to 200 mm) |
| Power Levels | 8 manual steps—from 1/1 (full) down to 1/128 |
| Zoom Range | 24-200 mm; includes a 14 mm wide panel adapter |
| Tilt & Swivel | Tilt: -7° to +90°; Swivel/Rotation: 0°-360° |
| Recycle Time | Approx. 0.1 to 2.6 seconds depending on battery quality |
| Power Source | 4 × AA batteries (Alkaline or NiMH) |
| Wireless Features | Built-in 2.4 GHz X-system (manual radio master/slave), optical slave (S1/S2) modes; supports up to ~32 channels and multiple groups |
| Sync Port | 3.5 mm / ¼-inch off-camera sync terminal |
| Flash Duration | Around 1/300 to 1/20,000 sec |
| Dimensions | Approx. 64 × 76 × 190 mm |
| Weight | ~400 g (without batteries) |
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Reviews (0)
Be the first to review “Godox TT600 Thinklite Speedlight” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
C9345 Ink Maintenance Box – C12C934591
Canon MC-G02 Maintenance Cartridge (4589C001)
EcoTank Ink Maintenance Box T04D100 /E-04D1
Epson T-6711 Maintenance Box Compatible C13T671100
HP Monitor 24f 24-inch Display 24f 61.0 cm (24 in) Display.
Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
Key Features
Lenovo L27e-30 27-inch FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor,
- Display size; 27 inch''
- Resolution; 1920x 1080
- Connectivity; 1 x HDMI 1.4 ,1 x VGA,1 x Audio out (3.5mm)
- Panel Type; 3-side NearEdgeless In-Plane Switching
- Multi media; Optional Soundbar Support
- Brightness(typical); 250 cd/m²
- Backlight; WLED
- Aspect Ratio; 16:9
- Response Time; 4ms (Extreme mode), 6ms (Normal mode)
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3" Touch-Screen - Intel Core i7 16GB Ram 512SSD 10th Generation
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |
USB 3.0 to LAN Gigabit Ethernet Adapter Up To 1000 Mbps
USB 3.0 to LAN Gigabit Ethernet Adapter Up To 1000 Mbps
USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter
- RJ-45 Ethernet Port (10/100/1000 Mbps)
- USB Type A Connector

Reviews
There are no reviews yet.