EPSON PRINTER LQ-2190
KSh 96,000.00 Original price was: KSh 96,000.00.KSh 92,000.00Current price is: KSh 92,000.00.
EPSON LQ -350 DOTMATRIX PRINTER
KSh 31,000.00 Original price was: KSh 31,000.00.KSh 26,500.00Current price is: KSh 26,500.00.
EPSON PRINTER M3170
KSh 58,000.00 Original price was: KSh 58,000.00.KSh 52,000.00Current price is: KSh 52,000.00.
ESPON EcoTank M3170
• Reduce your printing costs
Economical ink tank printer with lots of ink included
• Reliable and durable
One-year or 100,000-page warranty
• Time saving
Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
• Fast, business-quality printing with Wi-Fi
Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
Economical ink tank printer with lots of ink included
• Reliable and durable
One-year or 100,000-page warranty
• Time saving
Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
• Fast, business-quality printing with Wi-Fi
Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
Description
Epson EcoTank M3170
| Technology | |
|---|---|
| Printing Method | PrecisionCore™ Print Head |
| Nozzle Configuration | 400 Nozzles Black |
| Minimum Droplet Size | 2,8 pl |
| Ink Technology | Pigment ink |
| Printing Resolution | 1.200 x 2.400 DPI |
| Category | Home Office, Office Desktop, Office Workgroup |
| All-in-One Functions | Print, Scan, Copy, Fax |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 20 pages/min Monochrome |
| Printing Speed | 39 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²) |
| Duplex Printing Speed ISO/IEC 24734 | 9 A4 Pages/min Monochrome |
| First Page Out | Monochrome 6 Seconds |
| Colours | Black |
| Scan | |
| Single-sided scan speed (A4 black) | 200 dpi (with ADF); , 7 ipm with ADF scan 200 dpi (flatbed) 12 sec. with flatbed scan |
| Single-sided scan speed (A4 colour) | 200 dpi (with ADF); , 7 ipm with ADF scan 200 dpi (flatbed) 27 sec. with flatbed scan |
| Optical Resolution | 1.200 DPI x 2.400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Optical Resolution (ADF) | 1.200 DPI x 2.400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Output formats | BMP, JPEG, PICT, TIFF, multi-TIFF, PDF, PNG |
| Scanner type | Contact image sensor (CIS) |
| Fax | |
| Type of fax | Walk-up black and white and colour fax capability |
| Fax Transmission Speed | Up to 33.6kbps / Approx. 3 sec/page |
| Error correction mode | CCITU/ITU Group3 fax with Error Correction Mode |
| Fax speed dials (max) | 100 names and numbers |
| Page memory | Up to 180 pages (ITU-T No.1 chart) |
| Fax Functions | PC Fax, Auto Redial, Address Book, Broadcast Fax, Fax Preview, Polling Reception |
| Paper / Media Handling | |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A4 (21.0×29.7 cm), Legal, Letter, Executive, A5 (14.8×21.0 cm), A6 (10.5×14.8 cm), B5, B6 |
| Duplex | Yes |
| Automatic Document Feed | 35 pages |
| Output Tray Capacity | 100 Sheets |
| Paper Tray Capacity | 250 Sheets Standard, 250 Sheets Maximum |
| Rear paper path (special media) | Yes |
| Compatible Paper Thickness | 64 mm – 95 mm |
| Compatible Paper Weight | 64 – 256g/m² |
| Media Handling | Automatic duplex (A4, plain paper), Rear specialty media feed |
| General | |
| Recommended number of users | From: 1 To: 3 |
| Energy Use | 12 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern), 0,9 Watt (sleep mode), 5,4 Watt (Ready), 0,2 Watt (Power off), TEC 0,3 kWh/week |
| Supply Voltage | AC 100 V – 240 V |
| Product dimensions | 375 x 347 x 346 mm (Width x Depth x Height) |
| Product weight | 7,3 kg |
| Noise Level | 6,9 B (A) with Epson Premium Glossy Photo Paper / Photo RPM mode – 56 dB (A) with Epson Premium Glossy Photo Paper / Photo RPM mode |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2003 R2 x64, Windows Server 2008 (32/64bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista, Windows XP SP3, XP Professional x64 Edition SP2 |
| Interfaces | USB, Ethernet, WiFi, Wi-Fi Direct |
| Sound Power | Operation: 6,9 B (A) |
| Noise | Operation: 56 dB (A) |
| WLAN Security | WEP 64 Bit, WEP 128 Bit, WPA PSK (TKIP), WPA PSK (AES) |
| Mobile and Cloud printing services | Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan-to-Cloud), Apple AirPrint, Google Cloud Print |
| Power supply | 100V, 110V, 220V, 240V |
| What’s in the box | Main unit, Power cable, Warranty document, X2 ink bottles |
| Colour | White |
| Other Features | |
| Panel | Type: Color, Touchscreen, Diagonal: 6,1 cm |
| Memory | 2 MB Included |
| Emulations | GDI |
| Other | |
| Warranty | 12 months Carry in, 100.000 pages |
Reviews (0)
Be the first to review “EPSON PRINTER M3170” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Canon Mega Tank PIXMA G2420(print ,scan,copy,photos)
- Print ,Scan ,Copy , Photos
- Print Speeds
- Print borderless photos in sizes up to A4
- 4 easily refillable ink tanks
- Replaceable Maintenance Cartridge
- Simple to control with 2-line LCD
- Banner Printing
- Hybrid ink for sharp text and vivid photos
- High yield ink tanks for continuous printing
Canon PIXMA G4470 Wireless All-in-One Colour Ink Tank Printer
Epson EcoTank L3251 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer
KSh 33,000.00
- Printing Method : Epson Micro Piezo™ print head
- All-in-One Functions : Print, Scan, Copy
- Printing Speed : 33 pages/min Monochrome, 15 pages/min Colour ,
- High yield ink bottles
- Spill-free, error-free refilling
- Wi-Fi, Wi-Fi Direct
- Epson Connect (Epson iPrint, Epson Email Print and Remote Print Driver)
Epson M3170 Price in Kenya – EcoTank Business Printer with Wi-Fi & Ethernet
Key Features
Print, copy, scan, wifi, wifi direct, adf, duplex, ethernet, usb interface, touch lcd screen,39ppm- Reduce your printing costs Economical ink tank printer with lots of ink included
- Reliable and durable One-year or 100,000-page warranty
- Time saving Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
- Fast, business-quality printing with Wi-Fi Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
HP 107w LaserJet Monochrome Printer – White (4ZB78A)
Uncompromising laser quality
This surprisingly small laser delivers exceptional quality, page after page.
Sharp, black text
Produce sharp text, bold blacks, and crisp graphics.
Print speed:
Print speed up to 21 ppm 1The right price
Rely on a high-performance laser printer at an affordable price.
The power of your printer in the palm of your hand
Get simple setup, and print and scan from your phone, with the HP Smart app.
HP COLOUR LASERJET M182N
HP OfficeJet Pro 9130 Wireless Duplex All-in-One Inkjet Printer
- Functions: Print, Scan, Copy, Fax
- Printing Technology: HP Thermal Inkjet
- Print Speed (black): Up to 39 ppm (ISO)
- Print Speed (color): Up to 18 ppm (ISO)
- First Page Out (black): As fast as 10 seconds
- Print Resolution (black): Up to 1200 x 1200 dpi rendered
- Print Resolution (color): Up to 4800 x 1200 dpi optimized on HP Advanced Photo Paper
- Scanner Resolution: Up to 1200 dpi (optical)
- Copy Resolution: Up to 600 dpi
- Connectivity: Wi-Fi, USB 2.0
- Mobile Printing Compatibility: HP Smart app, Apple AirPrint, Mopria
- Paper Handling: 550-sheet input tray (250-sheet main tray, 300-sheet optional tray), 50-sheet automatic document feeder (ADF)
- Monthly Duty Cycle: Up to 30,000 pages
- Includes 1 Year Warranty
HP Smart Tank 520 All-in-One Wi-Fi Printer (Replaces HP 515)
HP SMART TANK 520 AIO PRINTER COLOR REPLACEMENT 515
- Printer Type: All-in-One (Print, Scan, Copy)
- Print Technology: Inkjet
- Connectivity: Wi-Fi, USB, and mobile printing support (Apple AirPrint, Google Cloud Print, HP Smart App)
- Display: 2.2-inch monochrome display
- Supported Paper Sizes: A4, A5, A6, B5, DL, C6, and Letter
- Dimensions: 17.7 x 14.3 x 5.9 inches (W x D x H)
- Weight: 6.6 kg (14.5 lbs)

Reviews
There are no reviews yet.