Audio-Technica M50x Professional Studio Headphones for studio
KSh 18,900.00
| Brand | Audio-Technica |
| Model name | ATH-M50x |
| Colour | Black |
| Form factor | Over Ear |
| Connectivity technology | Wired |
| Special feature | Foldable |
| Included components | Cable |
| Age range (description) | Adult |
| Material | Aluminium |
| Headphone jack | 3.5 mm Jack |
Categories: Accessories, Headphones
Tags: Audio Technica, Headphones
Description
- Critically acclaimed sonic performance praised by top audio engineers and pro audio reviewers, with detachable cable (3 cables included)
- Exceptional clarity throughout an extended frequency range, with deep, accurate bass response;No Microphone
- Proprietary 45 mm large-aperture drivers with rare earth magnets and copper-clad aluminum wire voice coils
- Frequency response: 15 – 28,000 Hz. Professional-grade earpad and headband material delivers more durability and comfort
- Circumaural design contours around the ears for excellent sound isolation in loud environments
| Product Dimensions | 28.96 x 25.4 x 10.41 cm; 285 Grams |
|---|---|
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | AUD ATHM50X |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Universal |
| Connector | Wired |
| Scale Length | Inches |
| Material Type | Aluminium |
| Country Produced In | Taiwan |
| Proficiency Level | Professional |
| Colour Screen | No |
| Item Weight | 285 g |
Reviews (0)
Be the first to review “Audio-Technica M50x Professional Studio Headphones for studio” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
8 Port VGA SVGA Switch Box 8 Input 1 Output VGA Monitor Share Switch for Computer TV Box with Remote Control
Support Resolutions and operating systems
Support Resolutions:
Support HD max 1920*1440, You can enjoy a very clear image
Also support 1280x720px, 640x480px , 800x600px ,1280x720px
Support operating systems:
Adopt very new update smart chip which make the 8 port VGA KVM switch more stable,
No crash, No stuck screen when switch between the 8 computers
Widely support most systems such as WIN DOWS9X, NT, WIN2000, WINXP, WIN7, LINUX, NOVELL and other operating systems.
Input& output support
Inputs support with VGA+USB port devices such as computers, game consoles, TV boxes, DVDs, TVs, notebooks, projectors, monitors, etc.
Outputs support with VGA port such as TV, monitor, billboard
USB support with U disk, mouse, keyboard, printer and so on
Cable Apple – Lightning to USB – 2M – MD819ZM/A
Generic Bluetooth Adapter USB Bluetooth Dongle 5.0 Wireless for PC Headphones
Logitech C505 HD Webcam – 720p HD External USB Camera
Overview
- C505 delivers crisp video quality with widescreen HD 720p/30 fps resolution, 60° diagonal field of view, fixed focus, and auto light correction that adjusts to most personal meeting spaces.
- The single, omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 meters away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
- C505 offers a range of versatile mounting possibilities with its extra-long USB-A cable and universal clip. Position it securely on a laptop, external screen, or elsewhere up to 7 feet; 2 m away.
- C505’s RightLight 2 feature adjusts to lighting conditions, producing brighter, contrasted images to help you look good in all your conference calls.
MEETION Mouse M915 Black
| Mouse Type | M915 Wired optical mouse |
| OS Compatibility | Windows XP/Vista/7/8/10 |
| Number of Keys | 5+ 1(scroll wheel) |
| Resolution | 800/1200/1600/2400DPI |
| Sensors | Optical A704 |
| Interface | USB |
| Error-free Running Time, Strokes | More than 3, 000, 000 |
| Cable Length | 1.50m |
| Dimension | 135*73*42 mm |
| Weight | 140±5g |
| Warranty | 1 Year |
Sony WH-1000XM4 Noise Cancelling Wireless
KSh 30,000.00
| Brand | Sony |
| Model name | WH1000XM4 |
| Colour | Black |
| Form factor | Over Ear |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless communication technology | NFC |
| Special feature | Noise Cancellation, Lightweight, Foldable, Microphone Feature |
| Included components | Headphone; USB Type-C Cable (20cm); Audio Cable (Color Variation / 1.2m); Carrying Case (Color Variation); In-flight AdapterHeadphone; USB Type-C Cable (20cm); Audio Cable (Color Variation / 1.2m); Carrying Case (Color Variation); In-flight… See more |
| Age range (description) | Adult |
| Material | Plastic |
UCOM Single PC UCOM Game Pad
KEY FEATURES
- Controller high precision analog joystick
- 360-degree-wide control
- Cross direction bottom Cross direction button
- more precise position
- Double Shock Vibration
- 11 fire buttons to control the latest games
- Digital & Analog modes for peak performance
- 2 analog controllers that enable you to control 4 separate axes

Reviews
There are no reviews yet.