HP Omen 16.1 inch Gaming Laptop PC 16-wd0073dx
KSh 170,000.00 Original price was: KSh 170,000.00.KSh 160,000.00Current price is: KSh 160,000.00.
Acer Predator Helios Neo 16-NH.QQXAA.002
KSh 190,000.00 Original price was: KSh 190,000.00.KSh 180,000.00Current price is: KSh 180,000.00.
ASUS TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070
KSh 180,000.00 Original price was: KSh 180,000.00.KSh 170,000.00Current price is: KSh 170,000.00.
ASUS TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070
Features:
| Processor |
Intel Core i7-13620H |
|---|---|
| Screen | 15.6″ 1920×1080 IPS 144Hz |
| Hard drive | 1TB SSD M.2 |
| RAM | 16GB DDR5-SDRAM |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 4070 8GB GDDR6 |
Categories: All products, Asus Laptops, Computing, Laptops
Tag: ASUS TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070
Description
Explore the ASUS TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070, featuring cutting-edge technology and robust design. Perfect for gamers seeking high performance and reliability. Visit ACE TECH PRO LTD to order or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop Number GF 11, along Moi Avenue to buy your gaming laptop today.
Full specifications of ASUS TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070
Reference / Part Number
90NR0FH7-M006D0
Design
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Mecha Gray |
| Market positioning | Gaming |
Screen
| Display diagonal | 39,6 cm |
|---|---|
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100 % |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
Processor
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-13620H |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cores | 10 |
| Processor boost frequency | 4,7 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
Memory
| Internal memory | 16 GB |
|---|---|
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
Storage
| Total storage capacity | 1 TB |
|---|---|
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
Graphics
| On-board graphics card | Yes |
|---|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
Audio
| Audio system | Dolby Atmos |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
Camera
| Front camera | Yes |
|---|---|
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
Network
| Mobile network connection | No |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2×2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
Ports & interfaces
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
Keyboard
| Numeric keypad | Yes |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
Software
| Operating system installed | Windows 11 Home |
|---|---|
| Operating system architecture | 64-bit |
Battery
| Battery capacity | 90 Wh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
Power
| AC adapter power | 240 W |
|---|---|
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| AC adapter output current | 12 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
Security
| Cable lock slot | Yes |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
Weight & dimensions
| Weight | 2,2 kg |
|---|---|
| Width | 354 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height (front) | 2,24 cm |
| Height (rear) | 2,49 cm |
Reviews (0)
Be the first to review “ASUS TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
Canon i-Sensys LBP226dw Monochrome laser Duplex All in One Wireless printer 38ppm
Overview
Canon LBP223dw Mono laserjet Multifunction Printer
- Print scan copy wireless duplex
- Print speed 38ppm
- Toner yields; Cartridge 057 (3,100 pages7)8 Cartridge 057H (10,000 pages9)10
- Mobile printing work with androids and ios,AirPrint (iOS), Mopria (Android) and Canon PRINT Business app
- 5 line lcd touch screen
- Duty cycle; 80,000
- Universal Login Manager ULM security cost saving function
- Security; Pin document release
Canon MC-G02 Maintenance Cartridge (4589C001)
EcoTank Ink Maintenance Box T04D100 /E-04D1
Epson CO-W01 Projector( V11HA86040)
Key Features
- Create the big screen experience From box sets to business presentations, capture everyone's attention
- Bright even with ambient light Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
- Affordable, high-tech equipment Enjoy this WXGA projector
- Long-lasting solution 18 years' worth of entertainment²
- Portable and quick to set up Easy set up with keystone slider for perfect alignment
Epson EcoTank L5290 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer with ADF
Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
Key Features
Lenovo L27e-30 27-inch FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor,
- Display size; 27 inch''
- Resolution; 1920x 1080
- Connectivity; 1 x HDMI 1.4 ,1 x VGA,1 x Audio out (3.5mm)
- Panel Type; 3-side NearEdgeless In-Plane Switching
- Multi media; Optional Soundbar Support
- Brightness(typical); 250 cd/m²
- Backlight; WLED
- Aspect Ratio; 16:9
- Response Time; 4ms (Extreme mode), 6ms (Normal mode)
USB 3.0 to LAN Gigabit Ethernet Adapter Up To 1000 Mbps
USB 3.0 to LAN Gigabit Ethernet Adapter Up To 1000 Mbps
USB 3.0 to Gigabit Ethernet Adapter
- RJ-45 Ethernet Port (10/100/1000 Mbps)
- USB Type A Connector

Reviews
There are no reviews yet.