EPSON PRINTER LQ-2190
KSh 96,000.00 Original price was: KSh 96,000.00.KSh 92,000.00Current price is: KSh 92,000.00.
EPSON LQ -350 DOTMATRIX PRINTER
KSh 31,000.00 Original price was: KSh 31,000.00.KSh 26,500.00Current price is: KSh 26,500.00.
EPSON PRINTER M3170
KSh 58,000.00 Original price was: KSh 58,000.00.KSh 52,000.00Current price is: KSh 52,000.00.
ESPON EcoTank M3170
• Reduce your printing costs
Economical ink tank printer with lots of ink included
• Reliable and durable
One-year or 100,000-page warranty
• Time saving
Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
• Fast, business-quality printing with Wi-Fi
Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
Economical ink tank printer with lots of ink included
• Reliable and durable
One-year or 100,000-page warranty
• Time saving
Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
• Fast, business-quality printing with Wi-Fi
Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
Description
Epson EcoTank M3170
| Technology | |
|---|---|
| Printing Method | PrecisionCore™ Print Head |
| Nozzle Configuration | 400 Nozzles Black |
| Minimum Droplet Size | 2,8 pl |
| Ink Technology | Pigment ink |
| Printing Resolution | 1.200 x 2.400 DPI |
| Category | Home Office, Office Desktop, Office Workgroup |
| All-in-One Functions | Print, Scan, Copy, Fax |
| Printing Speed ISO/IEC 24734 | 20 pages/min Monochrome |
| Printing Speed | 39 pages/min Monochrome (plain paper 75 g/m²) |
| Duplex Printing Speed ISO/IEC 24734 | 9 A4 Pages/min Monochrome |
| First Page Out | Monochrome 6 Seconds |
| Colours | Black |
| Scan | |
| Single-sided scan speed (A4 black) | 200 dpi (with ADF); , 7 ipm with ADF scan 200 dpi (flatbed) 12 sec. with flatbed scan |
| Single-sided scan speed (A4 colour) | 200 dpi (with ADF); , 7 ipm with ADF scan 200 dpi (flatbed) 27 sec. with flatbed scan |
| Optical Resolution | 1.200 DPI x 2.400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Optical Resolution (ADF) | 1.200 DPI x 2.400 DPI (Horizontal x Vertical) |
| Output formats | BMP, JPEG, PICT, TIFF, multi-TIFF, PDF, PNG |
| Scanner type | Contact image sensor (CIS) |
| Fax | |
| Type of fax | Walk-up black and white and colour fax capability |
| Fax Transmission Speed | Up to 33.6kbps / Approx. 3 sec/page |
| Error correction mode | CCITU/ITU Group3 fax with Error Correction Mode |
| Fax speed dials (max) | 100 names and numbers |
| Page memory | Up to 180 pages (ITU-T No.1 chart) |
| Fax Functions | PC Fax, Auto Redial, Address Book, Broadcast Fax, Fax Preview, Polling Reception |
| Paper / Media Handling | |
| Number of paper trays | 1 |
| Paper Formats | A4 (21.0×29.7 cm), Legal, Letter, Executive, A5 (14.8×21.0 cm), A6 (10.5×14.8 cm), B5, B6 |
| Duplex | Yes |
| Automatic Document Feed | 35 pages |
| Output Tray Capacity | 100 Sheets |
| Paper Tray Capacity | 250 Sheets Standard, 250 Sheets Maximum |
| Rear paper path (special media) | Yes |
| Compatible Paper Thickness | 64 mm – 95 mm |
| Compatible Paper Weight | 64 – 256g/m² |
| Media Handling | Automatic duplex (A4, plain paper), Rear specialty media feed |
| General | |
| Recommended number of users | From: 1 To: 3 |
| Energy Use | 12 Watt (standalone copying, ISO/IEC 24712 pattern), 0,9 Watt (sleep mode), 5,4 Watt (Ready), 0,2 Watt (Power off), TEC 0,3 kWh/week |
| Supply Voltage | AC 100 V – 240 V |
| Product dimensions | 375 x 347 x 346 mm (Width x Depth x Height) |
| Product weight | 7,3 kg |
| Noise Level | 6,9 B (A) with Epson Premium Glossy Photo Paper / Photo RPM mode – 56 dB (A) with Epson Premium Glossy Photo Paper / Photo RPM mode |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2003 R2 x64, Windows Server 2008 (32/64bit), Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 (64bit), Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Vista, Windows XP SP3, XP Professional x64 Edition SP2 |
| Interfaces | USB, Ethernet, WiFi, Wi-Fi Direct |
| Sound Power | Operation: 6,9 B (A) |
| Noise | Operation: 56 dB (A) |
| WLAN Security | WEP 64 Bit, WEP 128 Bit, WPA PSK (TKIP), WPA PSK (AES) |
| Mobile and Cloud printing services | Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan-to-Cloud), Apple AirPrint, Google Cloud Print |
| Power supply | 100V, 110V, 220V, 240V |
| What’s in the box | Main unit, Power cable, Warranty document, X2 ink bottles |
| Colour | White |
| Other Features | |
| Panel | Type: Color, Touchscreen, Diagonal: 6,1 cm |
| Memory | 2 MB Included |
| Emulations | GDI |
| Other | |
| Warranty | 12 months Carry in, 100.000 pages |
Reviews (0)
Be the first to review “EPSON PRINTER M3170” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
CANON PIXMA G2411 All-In-One Printer
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Epson XP 41 series, All-in-One Color Inkjet Printer, Black, Print – Copy – Scan
HP LaserJet MFP M236dw Printer (9YF95A)
-
Functions:Print, copy, scan, duplex , wireless
-
Print speed:Print speed up to 29 ppm (black) 1
-
Print quality black (best):Up to 600 x 600 dpi HP 136A Black LaserJet Toner Cartridge, W1360A (1,150 yield)
HP LASERJET PRINTER M179FNW
HP Color Laser MFP 179fnw
Get productive MFP performance – world's smallest in-class. Print, scan, copy, and fax, produce high-quality colour results, and print and scan from your phone.
- Functions: Print, copy, scan, fax
- Print speed: Print speed up to 19 ppm (black) and 4 ppm (colour)
- Print quality black (best): Up to 600 x 600 dpi 4 bits
- Automatic document feeder capacity: Standard, 40 sheets
HP LASERJET PRO 4003DN PRINTER
HP LaserJet Pro 4003dn Printer
These printers are built for maximum productivity with fast speeds and reliable hardware, delivering effortless everyday use from wherever work happens so you can focus more on your business.
- Functions: Print
- Print speed: Up to 40 ppm (A4)
- Print quality black (best): Fine Lines (1200 x 1200 dpi)
HP OfficeJet Pro 9720 Wide Format All-in-One Printer (53N94C)
Hp officeJet Pro 9720 wide format all in one printer 53N94C
- Functions: Print,copy,scan Up to A3
- Print speed: Print speed up to 22 ppm (black) and 18 ppm (color)
- Print quality black (best): Up to 1200 x 1200 rendered dpi
- Automatic document feeder capacity: Standard, 35 sheets
- USB, Apple AirPrint™, Ethernet, Wi-Fi®
- Warranty: One Year
- \Part No: 53N94C
Kyocera TASKalfa 3212i Black and White Multi-functional Printer – (1102V73NL0)
KSh 360,000.00
- MFP (printer, scanner, copier)
- for a large office
- black and white laser printing
- Input Capacity (std/max) : Standard: 1,100 Sheets, Maximum: 4,100 Sheets
- Output Capacity (std / max) : Standard: 250 Sheets, Maximum: 3,000 Sheets
- Paper Sources (std / max) : Standard: 2 Trays + 1 MPT, Maximum: 4 Trays + 1 MPT
- Max. A3 print format (297 × 420 mm)
- Max. print size: 320 × 450 mm
- color LCD
- two-sided printing
- Interfaces: Ethernet (RJ-45), USB

Reviews
There are no reviews yet.