Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
KSh 38,000.00 Original price was: KSh 38,000.00.KSh 29,999.00Current price is: KSh 29,999.00.
Lenovo G27qe-20 27" QHD Gaming Monitor 66E1GAR1UK FHD, IPS, 144Hz, 1ms, FreeSync Premium and NVIDIA G-SYNC Compatible, NearEdgeless, VESA Mount, Height and Tilt Adjust, HDMI, DP
KSh 45,000.00 Original price was: KSh 45,000.00.KSh 38,999.00Current price is: KSh 38,999.00.
Lenovo ThinkVision S27e-20 27” (68.58cms) FHD IPS (1920×1080) Monitor, HDMI, VGA, 60Hz Refresh Rate, Tilt Stand (62AFKAR2WW)- Raven Black
KSh 39,500.00 Original price was: KSh 39,500.00.KSh 31,999.00Current price is: KSh 31,999.00.
Key feautures
Lenovo ThinkVision S27e-20 27″ Full HD LED LCD Monitor
Description
Enter ThinkVision S27e-20. The next generation of this excellent performer. Its 3-side NearEdgeless panel display with ultra-slim bezels makes navigating spreadsheets over two screens an effortless task. The 1920 x 1080 FHD resolution In-Plane Switching panel displays images to everyone, no matter what angle they’re standing or sitting at to the screen with no colour distortion. On the subject of other devices, the S27e-20 offers effortless connection to PCs and laptops through both HDMI and VGA ports, making your presentations, video files and spreadsheets easy to manage and deliver. For quality sound delivery, the monitor outputs to speakers and headphones through an Audio Out port. In addition, all those resulting cables can be hidden away through the stand’s integrated cable management system to keep desks clutter-free.
| Monitor Size | 27.0″ |
| Brightness | 250 cd/㎡ |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Connection Type |
|
| Backlight | WLED |
| Response Time | 4 ms (Extreme mode) / 6 ms (Typical mode) |
| Panel Type | In-Plane Switching |
| Viewing Angle | 178 degrees |
| Stand | Tilt Angle (-5° / 22°) |
| EU Energy Rating | D |
| Power Requirement | 100 – 240 VAC, 50 – 60 Hz |
| Energy Star | 8.0 |
| Brand | ThinkVision |
| USB Ports | None |
| Length | 612 mm |
| HDMI cable | |
| 내장 카메라 | No |
| Color Coverage | 72% NTSC |
| Color Support | 16.7 Million |
| Eye Caring | Yes |
| Head only Dimentions | 43.2 x 367.7 x 612.5 mm 1.70 x 14.48 x 24.11 inches |
| Height-Adjustable | No |
| Integrated Speaker | No |
| Kensington Lock | Yes |
| Near Edgeless | 3-side |
| Optional Soundbar Support | Yes |
| Power Consumption | 18W Typ, 24W Max, <0.5W Sleep/Off, <0.3W Switch/Off |
| TCO Edge | 2 |
| Thin Client Support (Tiny) | Yes |
| USB Type-C | No |
| Weight Head Only | 4.6 Kg |
| New Weight with Package | 6.42 Kg |
| Weight without Package | 4.6 Kg |
| 1920 x 1080 | |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Height | 47.5 cm |
| Depth | 18.2 cm |
| EPEAT | Silver |
| Package Dimensions | 126.0 x 455.0 x 710.0 mm 4.96 x 17.91 x 27.95 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo ThinkVision S27e-20 27” (68.58cms) FHD IPS (1920×1080) Monitor, HDMI, VGA, 60Hz Refresh Rate, Tilt Stand (62AFKAR2WW)- Raven Black” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
HP E24i G4 24 INCH WUXGA Monitor~9VJ40AS
HP E34m G4 34″ WQHD Curved USB-C Conferencing Monitor,Integrated Webcam
HP Monitor 24f 24-inch Display 24f 61.0 cm (24 in) Display.
HP P24q G4 23.8 INCH QHD Monitor~ 8MB10AA
HP P24q G4 23.8 INCH QHD Monitor~ 8MB10AA
Features:- Display Size: 23.8 inches
- Resolution: QHD (2560 x 1440), offering sharp and vibrant visuals
- Adjustability: Height, tilt, swivel, and pivot adjustments for an ergonomic viewing experience
- Color: Black
- Aspect Ratio: 16:9
- Contrast Ratio: 1000:1 static, delivering deeper blacks and brighter whites
- Viewing Angle: Wide 178° horizontal and vertical viewing angles
- Brightness: 250 nits, ensuring optimal clarity even in brightly lit environments
- Response Time: 5ms (with overdrive), reducing blur for smoother motion visuals
- Panel Type: IPS, for consistent color accuracy and image quality
LENOVO D 24-40 MONITOR 24″
Lenovo G27c-10 27″ Curved Gaming Monitor Full-HD display, 165 Hz refresh rate, to the AMD FreeSync Premium
- Immersive viewing experience: 27 inch FHD (1920 x 1080) gaming monitor 16: 9 aspect ratio 3-side near-edgeless 1500R curved VA FHD display
- Smooth gaming experience: response time 1ms with MPRT refresh rate 165 Hz AMD FreeSync technology
- Flexibility for uninterrupted sessions- ergonomically suited tilt & adjustable stand: 130 mm lift range and -5°/22° Tilt angle VESA mount.
- Seamless connectivity: 1 x HDMI 2.0 1 x DP 1.2 1 x audio out (3.5 mm)
- Tuv Rheinland low blue light, TUV Rheinland free: blue light certified, offering -free visuals and minimizing eye strain
- Minimum user eye fatigue with undistorted colors. Brightness 350 cd/㎡
- Settings needed for 165Hz performance:
Lenovo G32qc-10 31.5-inch QHD Curved Gaming Monitor, 1440p, AMD FreeSync Premium, DisplayPort, HDMI, Narrow Bezels, Adjustable, VESA Mount,66A2GACBUK
Key features'
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Brand | Lenovo |
| Special Feature | Height Adjustment, Curved Screen, Wall Mountable, Tilt Adjustment, Flicker-Free |
| Refresh Rate | 144hz |
- 31.5" Curved VA QHD (2560 x 1440) 1500R gaming monitor with a 178⁰ viewing angle designed for immersive gameplay for all levels of esports player
- Fast 144 Hz refresh rate reduces motion blur, allowing you to play your favorite games without distraction, while 1ms response time with MPRT* eliminates streaking and ghosting
- AMD FreeSync Premium* lets you enjoy tear-free and stutter-free gameplay
- HDMI 2.0 and DisplayPort 1.2 ports support high-resolution video
- The comfortable and ergonomic computer monitor stand tilts front and back (-5° / 22°) and has a lift range of 130mm
Lenovo G34w-30 34″ Ultrawide QHD Curved Gaming Monitor with EyeSafe (VA, 165Hz 1ms, HDMI DP, Speakers, FreeSync Premium, Tilt/Lift)
Overview
Step up your game with the feature-loaded Lenovo G34w-30 Monitor. Its gentle 1500R curvature accommodates your natural field of view so you see things even at the edges without shifting your focus.
The monitor’s 34-inch ultra-wide WQHD (3440 x 1440) screen has a 21:9 aspect ratio that gives you a winning edge through an expanded field of view and sharper, precise visual details.
Let its 170Hz high overclock refresh rate help you keep pace with all the in-game movements. With AMD FreeSync™ Premium, enjoy smoother, faster gameplay without any screen tearing, stuttering and input latency.
Make every move count even at soaring speeds with a snappy 0.5ms MPRT response time. The Lenovo G34w-30 Monitor’s VA panel packs an exceptional 124% sRGB colour area ratio, delivering luxurious, vibrant colours.
It also comes with HDR10 support, rendering stunning video quality with sharper brightness and deeper shadows for a more thrilling gaming experience. The monitor is one of the world’s first wave of Eyesafe 2.0 certified monitors and also features in-built Natural Low Blue Light technology that protects your eyes and prevents eye fatigue during extended hours of gameplay.
Force multiply your gaming rig by connecting multiple devices through HDMI 2.0, DP 1.4 and audio out ports. The monitor makes playing games more comfortable with its versatile tilt and lift adjustments. Lenovo Artery Software’s game assist tools, you can easily adjust frame rate, aim point and timer to make well-calculated moves. Make your winning move, and take home the Lenovo G34w-30 Monitor for an unprecedented immersive gaming experience.

Reviews
There are no reviews yet.