Lenovo D19-10 46.99cms (18.5) WLED Monitor
KSh 25,000.00 Original price was: KSh 25,000.00.KSh 14,499.00Current price is: KSh 14,499.00.
Lenovo 23.8 inch Monitor - L24e-30 66BCKCC2US
KSh 33,000.00 Original price was: KSh 33,000.00.KSh 23,999.00Current price is: KSh 23,999.00.
Lenovo D22e-20 21.5-inch FHD Monitor
Rated 4.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
KSh 25,000.00 Original price was: KSh 25,000.00.KSh 18,999.00Current price is: KSh 18,999.00.
SKU:
66D2KAC6AU
Category: Monitors
Tags: 21.5 FHD Lenovo monitor (1920x1080) VA display, Lenovo D22e-20 21.5-inch FHD Monitor price, lenovo monitors
Description
Overview
With screen time growing in all our lives, and home now a base for learning, work and play, we need new solutions to get the best from every day. Designed to power you through entertainment, study and working at home, Lenovo D22e-20 is the answer. 21.45-inch VA panel display with 178°/178° view angle delivers quality visuals whichever way you look at it, whether you’re laying out spreadsheets, taking out opponents or streaming your favorite comedy with family members. AMD FreeSync™ with 4ms response time eliminates image tearing and keeps no ghosting for a cleaner gaming session. Get into the best position with its adjustable tilt stand and option for VESA wall-mounting while a low blue light mode reduces eye fatigue even after long hours. 3-side NearEdgeless display makes viewing all about the picture and reduces distractions in multi-screen setups. With universal connectivity to devices through HDMI or VGA ports and integrated cable management through the stand keeps every space connected yet clutter-free.
Key Details
- 21.5″ FHD (1920×1080) VA display, Anti-glare 16:9
- Extreme mode 4 ms response time
- 75 Hz refresh rate
- 250nits, 3000:1, 72% NTSC, 8-bit
- -5° to +22° tilt stand
- TÜV Rheinland® Flicker Free, TÜV Rheinland® Low Blue Light






Tech Specs
| Screen Size | 21.4″ |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/㎡ |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Backlight | WLED |
| Response Time | 4 ms (Extreme mode) / 6 ms (Typical mode) |
| Panel Type | Vertical Alignment |
| Viewing Angle | 178 / 178 degrees |
| Stand | Tilt Angle (-5° / 22°) |
| EU Energy Rating | D |
| Power Requirement | 100 – 240 VAC,50 – 60 Hz |
| Energy Star | 8.0 |
| Brand | Lenovo |
| USB Ports | None |
| Cable Length | 49.3 cm |
| Included Accessory | HDMI cable |
| Built-in Camera | No |
| Color Coverage | 72% NTSC |
| Color Depth | 8-bit |
| Color Support | 16.7 Million |
| Eye Caring | Yes |
| Head only Dimensions | 52.51 × 292.23 × 493.01mm, 2.07 × 11.51 × 19.41inches |
| Height-Adjustable | No |
| Integrated Speaker | No |
| Kensington Lock | Yes |
| Near Edgeless | 3-side NearEdgeless |
| Power Consumption | 15W Typ, 17W Max |
| Thin Client Support (Tiny) | Yes |
| USB Type-C | No |
| Weight Head Only | 2.30 Kg |
| Weight with Package | 4.10 Kg |
| Weight without Package | 2.60 Kg |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Connection Type | HDMI, VGA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
Reviews (1)
1 review for Lenovo D22e-20 21.5-inch FHD Monitor
Add a review Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
AOC E970SWN 18.5″ HD Monitor, Black Color, Connectivity: 1 VGA, 1 HDMI 1.4 – E970SWN
- 18.5″ HD Display: Offers a resolution of 1366×768 pixels for clear and sharp visuals, suitable for everyday use.
- 60Hz Refresh Rate: Ensures smooth performance for basic applications and casual media consumption.
- Tilt Adjustability: Adjust the tilt from -5 degrees to +15 degrees for optimal viewing comfort.
- VESA Wall Mount Support: Mount the monitor on the wall or monitor arm using the 100×100 mm VESA pattern.
- Connectivity Options: Includes one VGA port and one HDMI 1.4 port for versatile connectivity.
HP P24q G4 23.8 INCH QHD Monitor~ 8MB10AA
HP P24q G4 23.8 INCH QHD Monitor~ 8MB10AA
Features:- Display Size: 23.8 inches
- Resolution: QHD (2560 x 1440), offering sharp and vibrant visuals
- Adjustability: Height, tilt, swivel, and pivot adjustments for an ergonomic viewing experience
- Color: Black
- Aspect Ratio: 16:9
- Contrast Ratio: 1000:1 static, delivering deeper blacks and brighter whites
- Viewing Angle: Wide 178° horizontal and vertical viewing angles
- Brightness: 250 nits, ensuring optimal clarity even in brightly lit environments
- Response Time: 5ms (with overdrive), reducing blur for smoother motion visuals
- Panel Type: IPS, for consistent color accuracy and image quality
Lenovo G27c-10 27″ Curved Gaming Monitor Full-HD display, 165 Hz refresh rate, to the AMD FreeSync Premium
- Immersive viewing experience: 27 inch FHD (1920 x 1080) gaming monitor 16: 9 aspect ratio 3-side near-edgeless 1500R curved VA FHD display
- Smooth gaming experience: response time 1ms with MPRT refresh rate 165 Hz AMD FreeSync technology
- Flexibility for uninterrupted sessions- ergonomically suited tilt & adjustable stand: 130 mm lift range and -5°/22° Tilt angle VESA mount.
- Seamless connectivity: 1 x HDMI 2.0 1 x DP 1.2 1 x audio out (3.5 mm)
- Tuv Rheinland low blue light, TUV Rheinland free: blue light certified, offering -free visuals and minimizing eye strain
- Minimum user eye fatigue with undistorted colors. Brightness 350 cd/㎡
- Settings needed for 165Hz performance:
Lenovo G27c-30 27″ FHD Curved Gaming Monitor Full-HD display, 165 Hz refresh rate, to the AMD FreeSync Premium– 66F3GAC2UK
Key Features'
- Panel Size; 27 inches
- Resolution; 1920 x 1080
- Panel Type; 3-side NearEdgeless VA Curvature; 1500R
- Backlight; WLED
- Brightness; 350 cd/m²
- Aspect Ratio16:9
- Refresh Rate; 165 Hz
- Response Time; 1ms with MPRT
- Contrast Ratio; (typical)3000:1
- Dynamic Contrast Ratio (typical)3M:1
- Viewing Angle; (H x V)178°/178°
- Color Gamut; 72% NTSC
- Color Support; 16.7 M
- Anti-Glare; Yes
- Connectivity; 1 x HDMI 2.0 1 x DP 1.2 1 x Audio out (3.5mm)
Lenovo G32qc-10 31.5-inch QHD Curved Gaming Monitor, 1440p, AMD FreeSync Premium, DisplayPort, HDMI, Narrow Bezels, Adjustable, VESA Mount,66A2GACBUK
Key features'
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Brand | Lenovo |
| Special Feature | Height Adjustment, Curved Screen, Wall Mountable, Tilt Adjustment, Flicker-Free |
| Refresh Rate | 144hz |
- 31.5" Curved VA QHD (2560 x 1440) 1500R gaming monitor with a 178⁰ viewing angle designed for immersive gameplay for all levels of esports player
- Fast 144 Hz refresh rate reduces motion blur, allowing you to play your favorite games without distraction, while 1ms response time with MPRT* eliminates streaking and ghosting
- AMD FreeSync Premium* lets you enjoy tear-free and stutter-free gameplay
- HDMI 2.0 and DisplayPort 1.2 ports support high-resolution video
- The comfortable and ergonomic computer monitor stand tilts front and back (-5° / 22°) and has a lift range of 130mm
Lenovo G34w-30 34″ Ultrawide QHD Curved Gaming Monitor with EyeSafe (VA, 165Hz 1ms, HDMI DP, Speakers, FreeSync Premium, Tilt/Lift)
Overview
Step up your game with the feature-loaded Lenovo G34w-30 Monitor. Its gentle 1500R curvature accommodates your natural field of view so you see things even at the edges without shifting your focus.
The monitor’s 34-inch ultra-wide WQHD (3440 x 1440) screen has a 21:9 aspect ratio that gives you a winning edge through an expanded field of view and sharper, precise visual details.
Let its 170Hz high overclock refresh rate help you keep pace with all the in-game movements. With AMD FreeSync™ Premium, enjoy smoother, faster gameplay without any screen tearing, stuttering and input latency.
Make every move count even at soaring speeds with a snappy 0.5ms MPRT response time. The Lenovo G34w-30 Monitor’s VA panel packs an exceptional 124% sRGB colour area ratio, delivering luxurious, vibrant colours.
It also comes with HDR10 support, rendering stunning video quality with sharper brightness and deeper shadows for a more thrilling gaming experience. The monitor is one of the world’s first wave of Eyesafe 2.0 certified monitors and also features in-built Natural Low Blue Light technology that protects your eyes and prevents eye fatigue during extended hours of gameplay.
Force multiply your gaming rig by connecting multiple devices through HDMI 2.0, DP 1.4 and audio out ports. The monitor makes playing games more comfortable with its versatile tilt and lift adjustments. Lenovo Artery Software’s game assist tools, you can easily adjust frame rate, aim point and timer to make well-calculated moves. Make your winning move, and take home the Lenovo G34w-30 Monitor for an unprecedented immersive gaming experience.

admin –
ok