- Create the big screen experience From box sets to business presentations, capture everyone's attention
- Bright even with ambient light Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
- Affordable, high-tech equipment Enjoy this WXGA projector
- Long-lasting solution 18 years' worth of entertainment²
- Portable and quick to set up Easy set up with keystone slider for perfect alignment
CAISI LP-E6NH — USB-C Rechargeable Battery for Canon
KSh 5,600.00 Original price was: KSh 5,600.00.KSh 5,500.00Current price is: KSh 5,500.00.
CAISI LP-E6NH — USB-C Rechargeable Battery for Canon
Overview
The CAISI LP-E6NH is a high-capacity rechargeable lithium-ion battery compatible with Canon cameras that use the LP-E6NH / LP-E6 / LP-E6N battery standard. It offers enhanced runtime, USB-C charging convenience, and reliability for extended photography and video sessions.
Key Features
-
Capacity & Voltage: 7.2 V, approximately 2130 mAh — provides improved battery life over standard LP-E6 batteries.
-
USB-C Charging: Built-in USB-C port allows charging via power bank, USB charger, or laptop without needing a separate charger.
-
Compatibility: Fits Canon cameras that support LP-E6 / LP-E6N / LP-E6NH batteries.
-
Built-In Protection: Safeguards against overcharge, over-discharge, over-current, and short circuits.
-
Compact & Durable: Same form factor as original batteries to fit grips and camera mounts without issues.
Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | CAISI LP-E6NH |
| Voltage | 7.2 V |
| Capacity | ~2130 mAh |
| Energy | ~15.34 Wh |
| Charge Port | USB-C input |
| Compatibility | Canon cameras using LP-E6 / LP-E6N / LP-E6NH batteries |
| Protection | Overcharge / Discharge / Short-circuit / Over-current |
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
3D 1080p HDMI Splitter 1X2 split one HDMI input to 2 HDMI output | HDMI 1×2
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
Canon PIXMA G3411 All in One Wireless Printer
Epson CO-W01 Projector( V11HA86040)
Key Features
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Epson M3170 Price in Kenya – EcoTank Business Printer with Wi-Fi & Ethernet
Key Features
Print, copy, scan, wifi, wifi direct, adf, duplex, ethernet, usb interface, touch lcd screen,39ppm- Reduce your printing costs Economical ink tank printer with lots of ink included
- Reliable and durable One-year or 100,000-page warranty
- Time saving Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
- Fast, business-quality printing with Wi-Fi Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
HSDPA 3G/4G 7.2MBPS Universal Modem
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |

Reviews
There are no reviews yet.