- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
CAISI LP-E12 — Li-Ion Camera Battery (Replacement for Canon LP-E12)
KSh 2,700.00 Original price was: KSh 2,700.00.KSh 1,999.00Current price is: KSh 1,999.00.
CAISI LP-E12 — Li-Ion Camera Battery (Replacement for Canon LP-E12)
Overview
The CAISI LP-E12 is a rechargeable lithium-ion battery made as a compatible replacement for Canon’s LP-E12 battery. It serves as a reliable spare or backup for photographers using Canon cameras that support the LP-E12 battery standard.
Key Features
-
Voltage & Capacity: 7.2 V; around 750 mAh.
-
Rechargeable Design: Can be used repeatedly without memory effect.
-
Compatible With: Canon cameras that accept LP-E12 batteries (e.g. EOS M / Rebel / mirrorless models).
-
Compact & Lightweight: Fits in battery compartment without altering camera balance.
Specifications
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | CAISI LP-E12 |
| Nominal Voltage | 7.2 V |
| Capacity | ~750 mAh |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Compatibility | Cameras supporting Canon LP-E12 battery |
| Rechargeable | Yes |
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
Canon PG-510 Black Ink Cartridge
Benefits
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Canon R6 Mark II Mirrorless Camera Body Only
Product Highlights
- 24.2MP Full-Frame CMOS Sensor
- 4K60 10-Bit Internal Video, C-Log 3
- External 6K ProRes RAW Recording
- Dual Pixel CMOS AF II
- 12 fps Mech. Shutter, 40 fps E. Shutter
- Sensor-Shift 5-Axis Image Stabilization
- 3.69m-Dot OLED EVF
- 3″ 1.62m-Dot Vari-Angle Touchscreen LCD
- Dual UHS-II Memory Card Slots
- Multi-Function Shoe, Wi-Fi and Bluetooth
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
Lenovo D19-10 46.99cms (18.5) WLED Monitor
Overview
- Lenovo monitor D19-10 18.5” HD wled
- Monitor head
- Monitor stand
- HDMI cable
- Quick Set-up guide
Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
- Display size; 27 inch''
- Resolution; 1920x 1080
- Connectivity; 1 x HDMI 1.4 ,1 x VGA,1 x Audio out (3.5mm)
- Panel Type; 3-side NearEdgeless In-Plane Switching
- Multi media; Optional Soundbar Support
- Brightness(typical); 250 cd/m²
- Backlight; WLED
- Aspect Ratio; 16:9
- Response Time; 4ms (Extreme mode), 6ms (Normal mode)
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |
Type-C 8-in-1 Adapter with HDMI VGA LAN SD USB 3.0 Audio Adapter Support 4K UHD Video 3.5mm Audio Gigabit Ethernet SD Card Reader Type-C PD Quick Charging USB 3.0 HUB
- USB Type C To Multi-Function 8 In 1 Docking Station – USB Type C To USB 3.0 (2 Ports) + Gigabit Ethernet + HDMI +VGA + SD & TF Card Reader + USB Type C PD,
- Support resolution of up to 4K @30Hz Output
- Easy to use. Plug and play
- Compatible for Mac OS and Windows, Linux and Android Systems

Reviews
There are no reviews yet.