- Create the big screen experience From box sets to business presentations, capture everyone's attention
- Bright even with ambient light Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
- Affordable, high-tech equipment Enjoy this WXGA projector
- Long-lasting solution 18 years' worth of entertainment²
- Portable and quick to set up Easy set up with keystone slider for perfect alignment
CAISI BP-975H — Replacement Lithium-Ion Battery
KSh 9,200.00 Original price was: KSh 9,200.00.KSh 8,500.00Current price is: KSh 8,500.00.
CAISI BP-975H — Replacement Lithium-Ion Battery
Overview
The CAISI BP-975H is a high-performance rechargeable battery designed to be compatible with devices that accept the BP-975 standard (e.g. camcorders and cinema cameras). It offers a reliable backup or primary power option, with protection circuitry and status indicators.
Key Features
-
Nominal Voltage: ~7.4 V
-
High Capacity: e.g. ~7,350 mAh (or per actual variant)
-
Energy Rating: ~37 Wh (adjust if your unit differs)
-
LED Charge Indicator: 4-segment LED display for remaining battery life
-
Compatibility: Designed to work in cameras / devices supporting BP-975 / BP-series batteries
-
Protection Circuits: Overcharge, over-discharge, short circuit, overcurrent safeguards
-
Durable, compact build
Specifications (Typical / Example)
| Specification | Detail |
|---|---|
| Model | CAISI BP-975H |
| Nominal Voltage | ~7.4 V |
| Capacity | ~7,350 mAh (example) |
| Energy | ~37 Wh |
| Indicators | 4-LED charge status display |
| Operating Temperature | ~0 °C to +40 °C |
| Dimensions | (your unit’s dimensions) |
| Weight | (your unit’s weight) |
| Safety Protections | Overcharge, Over-discharge, Short circuit, Overcurrent |
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
3D 1080p HDMI Splitter 1X2 split one HDMI input to 2 HDMI output | HDMI 1×2
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
Canon PIXMA G3411 All in One Wireless Printer
Compatible Ink for Canon PIXMA Printers
Epson CO-W01 Projector( V11HA86040)
Key Features
Epson M3170 Price in Kenya – EcoTank Business Printer with Wi-Fi & Ethernet
Key Features
Print, copy, scan, wifi, wifi direct, adf, duplex, ethernet, usb interface, touch lcd screen,39ppm- Reduce your printing costs Economical ink tank printer with lots of ink included
- Reliable and durable One-year or 100,000-page warranty
- Time saving Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
- Fast, business-quality printing with Wi-Fi Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
HP Monitor 24f 24-inch Display 24f 61.0 cm (24 in) Display.
Lenovo D19-10 46.99cms (18.5) WLED Monitor
Overview
- Lenovo monitor D19-10 18.5” HD wled
- Monitor head
- Monitor stand
- HDMI cable
- Quick Set-up guide

Reviews
There are no reviews yet.