Ubiquiti UniFi WiFi 6 AX3000 Long Range Access Point (U6-LR)
KSh 33,200.00 Original price was: KSh 33,200.00.KSh 29,650.00Current price is: KSh 29,650.00.
Ubiquiti UniFi WiFi 6 AX3000 Long Range Access Point (U6-LR)
Key Features
-
WiFi 6 Technology – Experience faster speeds, lower latency, and better performance with 802.11ax.
-
Long-Range Coverage – Extended signal reach ideal for large buildings and open spaces.
-
Dual-Band 4×4 MIMO – 2.4 GHz (up to 600 Mbps) + 5 GHz (up to 2400 Mbps).
-
High Client Capacity – Perfect for environments with multiple connected devices.
-
OFDMA & MU-MIMO – Efficiently handles simultaneous data streams for multiple users.
-
WPA3 Security – Enhanced wireless encryption and network protection.
-
PoE+ Powered – Supports 802.3at PoE+ for flexible placement.
-
Seamless UniFi Integration – Managed via UniFi Network Controller.
Ubiquiti UniFi WiFi 6 AX3000 Long Range Access Point (U6-LR)
The Ubiquiti UniFi U6-LR is a high-performance long-range WiFi 6 (802.11ax) access point engineered to provide exceptional wireless coverage and high-speed connectivity for large homes, offices, campuses, and enterprise environments. With its dual-band 4×4 MIMO technology, the U6-LR delivers gigabit+ speeds, supports dozens of concurrent users, and maintains rock-solid reliability even in demanding network setups.
Key Features
-
WiFi 6 Technology – Experience faster speeds, lower latency, and better performance with 802.11ax.
-
Long-Range Coverage – Extended signal reach ideal for large buildings and open spaces.
-
Dual-Band 4×4 MIMO – 2.4 GHz (up to 600 Mbps) + 5 GHz (up to 2400 Mbps).
-
High Client Capacity – Perfect for environments with multiple connected devices.
-
OFDMA & MU-MIMO – Efficiently handles simultaneous data streams for multiple users.
-
WPA3 Security – Enhanced wireless encryption and network protection.
-
PoE+ Powered – Supports 802.3at PoE+ for flexible placement.
-
Seamless UniFi Integration – Managed via UniFi Network Controller.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi Standard | 802.11ax (WiFi 6) |
| Bands | Dual-band – 2.4 GHz & 5 GHz |
| 2.4 GHz Speed | Up to 600 Mbps |
| 5 GHz Speed | Up to 2400 Mbps |
| Aggregate Throughput | 3 Gbps |
| MIMO Configuration | 4×4 MIMO per band |
| Coverage Range | Up to 183 meters |
| Ports | 1 × 1GbE RJ45 (PoE In) |
| PoE Standard | 802.3at PoE+ |
| Management | UniFi Network Application |
| Mounting Options | Ceiling, wall |
| Dimensions | Ø 220 × 48 mm |
| Weight | 800 g |
| Security | WPA2/WPA3 |
| Environment | Indoor or covered outdoor |
Benefits
-
📡 Extended WiFi range for large coverage areas
-
🚀 Fast dual-band speeds with 4×4 MU-MIMO
-
🔒 Advanced security with WPA3 encryption
-
⚡ Flexible PoE+ installation for optimal placement
-
🖥 Easy centralized management via UniFi Controller
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
C9345 Ink Maintenance Box – C12C934591
Canon MC-G02 Maintenance Cartridge (4589C001)
Compatible Ink for Canon PIXMA Printers
EcoTank Ink Maintenance Box T04D100 /E-04D1
Epson EcoTank L5290 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer with ADF
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Lenovo 23.8 inch Monitor – L24e-30 66BCKCC2US
Key Details
- Screen size; 23.8 inch
- Connection Type; HDMI VGA
- Near Edgeless;3-side NearEdgeless
- Backlight ; WLED
- Brightness; 250 cd/㎡
- Display resolution; 1920x 1080
- Ultra-slim head with 3-side near edgeless design
- Sculpted stand with built-in phone holder & cable management groove
- Eye Comfort certified technology cares for eye health
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |

Reviews
There are no reviews yet.