Ubiquiti UniFi WiFi 6 Pro Access Point (U6-PRO)
KSh 29,800.00 Original price was: KSh 29,800.00.KSh 26,400.00Current price is: KSh 26,400.00.
Ubiquiti UniFi WiFi 6 Pro Access Point (U6-PRO)
Key Features
-
Next-Generation WiFi 6 – Achieve speeds up to 5.3 Gbps aggregate throughput.
-
Dual-Band 4×4 MIMO – 2.4 GHz (up to 573.5 Mbps) + 5 GHz (up to 4.8 Gbps).
-
OFDMA & MU-MIMO – Handles more devices with greater efficiency.
-
Seamless Integration – Managed via the UniFi Network Controller for centralized control.
-
PoE+ Powered – Supports 802.3at PoE+ for flexible installation.
-
WPA3 Security – Enhanced encryption for better network protection.
-
Indoor/Outdoor Flexibility – Weather-resistant design suitable for covered outdoor installations.
Ubiquiti UniFi WiFi 6 Pro Access Point (U6-PRO)
The Ubiquiti UniFi U6-PRO is a powerful, enterprise-grade WiFi 6 (802.11ax) access point designed to deliver exceptional wireless performance in high-density environments. With dual-band 4×4 MU-MIMO and OFDMA technology, the U6-PRO provides ultra-fast speeds, extended range, and seamless roaming—perfect for offices, schools, hotels, and large homes.
Key Features
-
Next-Generation WiFi 6 – Achieve speeds up to 5.3 Gbps aggregate throughput.
-
Dual-Band 4×4 MIMO – 2.4 GHz (up to 573.5 Mbps) + 5 GHz (up to 4.8 Gbps).
-
OFDMA & MU-MIMO – Handles more devices with greater efficiency.
-
Seamless Integration – Managed via the UniFi Network Controller for centralized control.
-
PoE+ Powered – Supports 802.3at PoE+ for flexible installation.
-
WPA3 Security – Enhanced encryption for better network protection.
-
Indoor/Outdoor Flexibility – Weather-resistant design suitable for covered outdoor installations.
Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| WiFi Standard | 802.11ax (WiFi 6) |
| Bands | Dual-band – 2.4 GHz & 5 GHz |
| 2.4 GHz Speed | Up to 573.5 Mbps |
| 5 GHz Speed | Up to 4.8 Gbps |
| Max Throughput | 5.3 Gbps (aggregate) |
| MIMO Configuration | 4×4 MIMO per band |
| Ports | 1 × 2.5GbE RJ45 (PoE In) |
| PoE Standard | 802.3at PoE+ |
| Management | UniFi Network Application |
| Mounting Options | Ceiling, wall |
| Dimensions | Ø 197 × 35 mm |
| Weight | 460 g |
| Security | WPA2/WPA3 |
| Environment | Indoor or covered outdoor |
Benefits
-
🚀 Blazing-fast WiFi 6 speeds for high-traffic networks
-
📶 Extended coverage with powerful 4×4 MU-MIMO antennas
-
🔒 Advanced security with WPA3 encryption
-
⚡ Simple installation with PoE+ support
-
🖥 Centralized management via UniFi Controller
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
3D 1080p HDMI Splitter 1X2 split one HDMI input to 2 HDMI output | HDMI 1×2
C9345 Ink Maintenance Box – C12C934591
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
Canon PG-510 Black Ink Cartridge
Benefits
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Epson CO-W01 Projector( V11HA86040)
Key Features
- Create the big screen experience From box sets to business presentations, capture everyone's attention
- Bright even with ambient light Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
- Affordable, high-tech equipment Enjoy this WXGA projector
- Long-lasting solution 18 years' worth of entertainment²
- Portable and quick to set up Easy set up with keystone slider for perfect alignment
HSDPA 3G/4G 7.2MBPS Universal Modem
Lenovo D19-10 46.99cms (18.5) WLED Monitor
Overview
- Lenovo monitor D19-10 18.5” HD wled
- Monitor head
- Monitor stand
- HDMI cable
- Quick Set-up guide
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |

Reviews
There are no reviews yet.