MERCURY MW2073A / 117A Magenta Toner Cartridge
KSh 3,800.00 Original price was: KSh 3,800.00.KSh 2,850.00Current price is: KSh 2,850.00.
MERCURY MW2073A / 117A Magenta Toner Cartridge
Key Features:
-
🎨 Bright, vivid magenta output for high-quality prints
-
📄 Page Yield: Up to 700 pages @ 5% coverage
-
⚙️ Compatible with a wide range of HP Color Laser models
-
🔄 Easy installation & replacement
-
♻️ Eco-conscious packaging
MERCURY MW2073A / 117A Magenta Toner Cartridge
Model: MW2073A / 117A
Color: Magenta
Print Technology: Laser
Cartridge Type: Standard Yield Toner Cartridge
Product Description:
The MERCURY MW2073A / 117A Magenta Toner Cartridge ensures rich, vibrant magenta tones for professional-quality color printing. Designed as a reliable alternative to OEM toner, it offers consistent performance and impressive page yields—ideal for both home and office use.
Key Features:
-
🎨 Bright, vivid magenta output for high-quality prints
-
📄 Page Yield: Up to 700 pages @ 5% coverage
-
⚙️ Compatible with a wide range of HP Color Laser models
-
🔄 Easy installation & replacement
-
♻️ Eco-conscious packaging
Compatible HP Printers:
-
HP Color Laser 150a / 150nw
-
HP Color Laser MFP 178nw / 179fnw
Technical Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | MERCURY |
| Model | MW2073A / 117A |
| Color | Magenta |
| Page Yield | Approx. 700 pages @ 5% coverage |
| Compatible OEM | HP 117A Magenta (W2073A) |
| Print Technology | Laser |
| Shelf Life | Up to 24 months |
| Package Content | 1 × Magenta Toner Cartridge |
-
✔️ Premium print quality
-
✔️ Affordable alternative to OEM cartridges
-
✔️ Dependable page yield
-
✔️ Perfect for everyday business and personal printing
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
- 24.1MP APS-C CMOS Sensor
- DIGIC 8 Image Processor
- 3.0″ 1.04m-Dot Vari-Angle Touchscreen
- UHD 4K24p Video and 4K Time-Lapse Movie
- 9-Point AF System; Dual Pixel CMOS AF
- ISO 100-25600, Up to 5 fps Shooting
- Built-In Wi-Fi and Bluetooth
- EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM Lens
Canon PG-510 Black Ink Cartridge
Benefits
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Canon PGI-1400XL High Yield Magenta Ink Cartridge
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Epson M3170 Price in Kenya – EcoTank Business Printer with Wi-Fi & Ethernet
Key Features
Print, copy, scan, wifi, wifi direct, adf, duplex, ethernet, usb interface, touch lcd screen,39ppm- Reduce your printing costs Economical ink tank printer with lots of ink included
- Reliable and durable One-year or 100,000-page warranty
- Time saving Double-sided printing, 250-sheet tray, ADF, 6.1cm colour touch panel
- Fast, business-quality printing with Wi-Fi Mobile printing, 20ppm print speeds8 , no warm up time, PrecisionCore printhead, fax
HSDPA 3G/4G 7.2MBPS Universal Modem
Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
- Display size; 27 inch''
- Resolution; 1920x 1080
- Connectivity; 1 x HDMI 1.4 ,1 x VGA,1 x Audio out (3.5mm)
- Panel Type; 3-side NearEdgeless In-Plane Switching
- Multi media; Optional Soundbar Support
- Brightness(typical); 250 cd/m²
- Backlight; WLED
- Aspect Ratio; 16:9
- Response Time; 4ms (Extreme mode), 6ms (Normal mode)
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |

Reviews
There are no reviews yet.