Canon GI-46 PGBK Black Ink Bottle
KSh 8,000.00 Original price was: KSh 8,000.00.KSh 5,000.00Current price is: KSh 5,000.00.
Canon GI-46 PGBK Black Ink Bottle
Features:
- Ink Type: Pigment-based black ink
- Compatibility: Compatible with Canon MegaTank printers such as MAXIFY GX7020, GX6020
- Ink Volume: 135ml
- Estimated Page Yield: Up to 6,000 pages per bottle (based on ISO/IEC standards)
- Bottle Design: Easy-to-use with a spill-resistant nozzle for mess-free refills
- 1 year warranty
Canon GI-46 PGBK Black Ink Bottle
Canon GI-46 PGBK Black Ink Bottle
Print sharp and crisp documents with this 170 ml bottle of black ink. Ideal for business documents, this ink lets you print up to 6,000 pages¹ from a full bottle, allowing you to go longer between refills. Experience high-quality prints thanks to a unique pigment ink. This ink does not blur easily or become wet when being used with a highlighted marker, and keeps small characters clear and legible. Plus, an improved fool-proof no-squeeze bottle design means you’ll never accidently refill an ink tank with the wrong bottle.
Visit Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue, to buy your Canon Ink Bottle today.
Benefits
- Go longer between top ups and lower your printing costs with a bottle of this black high yield ink
- Pigment-based ink suitable for business us as it doesn’t blur easily and is resistant to friction
- Print up to 6,000 pages¹ (or 9,000 pages when printing in Economy Mode²) from a single bottle
- Improved no-squeeze bottles with mechanical ID allows for error-free ink refilling
- Ideal ink for topping up selected refillable ink tank printers
- Print sharp and crisp high-quality business documents thanks to genuine Canon ink
- This large volume black ink bottle generates less waste, making it more environmentally friendly
What’s in the box
- Canon GI-46BK Black Ink Bottle, 170 ml
Compatibility
- MAXIFY GX6040
- MAXIFY GX7040
- MAXIFY GX5040
- MAXIFY GX3040
- MAXIFY GX4040
- MAXIFY GX5540
| Brand | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon |
| Model | 4411C001 |
| Model name | TBC-CLI8CY IP4200/5200/MP500/530 |
| Part number | 4411C001 |
| Compatible Devices | Printer |
| Number of items | 1 |
| Batteries Included | No |
| Batteries required | No |
| Including rechargeable batteries | No |
| Manufacturer | Canon |
| Item model number | 4411C001 |
| Product Dimensions | 29.99 x 5.16 x 12.69 cm; 110 g |
Quick Links
Related products
3D 1080p HDMI Splitter 1X2 split one HDMI input to 2 HDMI output | HDMI 1×2
Brother Black Toner TN-2355 / TN-2305 Toner Cartridge
Brother Black Toner TN-2355 / TN-2305 Toner Cartridge
Key Features
- Genuine Brother original toner
- Black monochrome laser toner
- TN-2305 standard yield option
- TN-2355 high yield option
- Crisp text and clean graphics
- Reliable everyday performance
- Easy installation design
- Helps protect printer components
- Ideal for office and home use
- Consistent page output quality
- Trusted Brother print technology
- Professional printing results
C9345 Ink Maintenance Box – C12C934591
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
EcoTank Ink Maintenance Box T04D100 /E-04D1
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Konica Minolta bizhub c224/c284/c364 toner TN 321
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |

Reviews
There are no reviews yet.