TP-Link TL-WN725N N150 USB wireless WiFi Adapter
KSh 1,800.00 Original price was: KSh 1,800.00.KSh 1,099.00Current price is: KSh 1,099.00.
- Sleek miniature design so small that once plugged in, can be left in a Laptop’s USB port
- Speedy wireless transmission at up to 150Mbps ideal for video streaming or internet calls*
- Advanced Security: Supports 64/128 WEP, WPA, PA2/WPA-PSK/WPA2-PSK(TKIP/AES)
- Connect in no time with easy setup utility in 14 languages
- Windows 10/8.1/8/7/XP, Mac OS X, Linux**
*Maximum wireless signal rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Actual wireless data throughput and wireless coverage are not guaranteed and will vary as a result of 1) environmental factors, including building materials, physical objects, and obstacles, 2) network conditions, including local interference, volume and density of traffic, product location, network complexity, and network overhead, and 3) AP limitations, including rated performance, location, connection quality, and AP condition.
*To ensure compatibility, you may need to update the adapter’s drivers after an OS update. You can find our latest drivers in the download center at tp-link.com/en/download-center.
Actual network speed may be limited by the rate of the product’s Ethernet WAN or LAN port, the rate supported by the network cable, Internet service provider factors and other environmental conditions.
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Interface | USB 2.0 |
| LED | Status |
| Weight | 0.07 ounces / 2.1 grams (Without packaging) |
| Dimensions ( W x D x H ) | 0.73×0.59×0.28in.(18.6x15x7.1mm) |
| Antenna | Internal antenna |
| WIRELESS FEATURES | |
|---|---|
| Wireless Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency | 2.400-2.4835GHz |
| Signal Rate | 11b: Up to 11Mbps (dynamic) 11g: Up to 54Mbps (dynamic) 11n: Up to 150Mbps (dynamic) |
| Reception Sensitivity | 130M: -68dBm@10% PER 108M: -68dBm@10% PER 54M: -68dBm@10% PER 11M: -85dBm@8% PER 6M: -88dBm@10% PER 1M: -90dBm@8% PER |
| Transmit Power | <20dBm |
| Wireless Modes | Ad-Hoc / Infrastructure mode |
| Wireless Security | Supports 64/128 WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK (TKIP/AES), supports IEEE 802.1X |
| Modulation Technology | DBPSK, DQPSK, CCK, OFDM, 16-QAM, 64-QAM |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, IC, RoHS |
| Package Contents | 150Mbps wireless N Nano USB adapter TL-WN725N Resource CD Quick Installation Guide |
| System Requirements | Windows 10/8.1/8/7/XP, Mac OS X, Linux |
| Environment | Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉) Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉) Operating Humidity: 10%~90% non-condensing Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
Related products
Archer T2U Nano AC600 Nano Wireless USB Adapter
- High Speed WiFi – Up to 600 Mbps speeds with 200 Mbps on 2.4 GHz and 433 Mbps on 5 GHz. Upgrades your devices to higher AC WiFi speeds*
- Dual Band – 2.4 GHz and 5 GHz band for flexible connectivity, upgrade your devices to work with the latest dual band WiFi router for faster speed and extended range.
- Nano Design – Small, unobtrusive design allows you to plug it in and leave it in
- Operating System – Supports Windows 11/10/8.1/8/7/XP and Mac OS X **
- Advanced Security – Supports 64/128-bit WEP, WPA/WPA2, and WPA-PSK/WPA2-PSK encryption standards
TL-WN823N 300Mbps Mini Wireless N USB Adapter
- 300Mbps wireless speed ideal for smooth HD video, voice streaming and online gaming*
- Mini-sized design for convenient portability with a reliable high performance
- SoftAP Mode – Turn a wired internet connection to a PC or Laptop into a Wi-Fi hotspot
- Easily setup a secure wireless connection with one-touch WPS button
TP LINK JetStream 52-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 48-Port PoE+(TL-SG3452P)
- 384 W PoE Budget: 48× 802.3at/af-compliant PoE+ ports with a total power supply of 384 W*.
- Full Gigabit Ports: 48× gigabit RJ45 ports and 4× gigabit SFP Slots provide high-speed connections.
- Integrated into Omada SDN: Zero-Touch Provisioning (ZTP)**, Centralized Cloud Management, and Intelligent Monitoring.
- Centralized Management: Cloud access and Omada app for ultra convenience and easy management.
- Static Routing: Helps route internal traffic for more efficient use of network resources.
- Robust Security Strategies: IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1X, Radius Authentication, and more.
- Optimize Voice and Video Applications: L2/L3/L4 QoS and IGMP snooping.
- Standalone Management: Web, CLI (Console Port, Telnet, SSH), SNMP, RMON, and Dual Image bring powerful management capabilities.
TP-link 450 Mbps Wireless N Access Point – TL-WA901N
450Mbps Wireless N Access Point
- 450Mbps wireless transmission rate, brings smooth wireless N experience*
- Supports multiple operating modes: Access Point, Client, Universal/ WDS Repeater, Wireless Bridge
- Easily setup a WPA-PSK/WPA2-PSK encrypted secure connection at a push of the WPS button
- Flexible deployment with included Passive Power over Ethernet Injector
TP-Link PoE Gigabit Injector | Convert Non-PoE to PoE Adapter – TL-POE150S
-
IEEE 802.3af compliant
-
Auto-determine the necessary power requirements
-
Gigabit speed support
-
Plug-and-Play, requires no configuration
-
TP-LINK 802.3af Gigabit PoE Injector | Convert Non-PoE to PoE Adapter | Auto Detects the Required Power, up to 15.4W | Plug & Play | Distance Up to 100 meters (328 ft.) | Black (TL-PoE150S)
TP-Link TL-MR3420 3G/4G Wireless N Router
- Compatible with LTE/HSPA+/HSUPA/HSDPA/UMTS/EVDO USB modems, tested in the field
- 3G/4G and WAN connection Backup guarantees an "Always-online" Internet connection
- Local wireless HD video sharing, with speeds up to 300Mbps
- Easy one-touch wireless security encryption with the WPS button
- Bandwidth control allows administrators to determine how much bandwidth is allotted to each PC
Ubiquiti A/M NanoStation Loco M2 – 2.4GHz Mini Outdoor CPE (LOCOM2)
Ubiquiti A/M NanoStation Loco M2 – 2.4GHz Mini Outdoor CPE (LOCOM2)
Key Features
-
2.4GHz Frequency Band – Suitable for long-range outdoor connectivity.
-
Integrated 8dBi Panel Antenna – High-gain for reliable signal strength.
-
Up to 5+ km Range – Ideal for rural internet distribution and building-to-building links.
-
airMAX® TDMA Protocol – Improves network performance and reduces latency.
-
Compact & Weatherproof Design – Built for outdoor durability.
-
PoE Powered – Easy installation with single cable for power and data.

Reviews
There are no reviews yet.