HP 15-fd0336nia i3 4GB DDR4 256GB SSD FreeDOS 15.6″
KSh 50,000.00 Original price was: KSh 50,000.00.KSh 44,999.00Current price is: KSh 44,999.00.
HP 15-fd0336nia i3 4GB DDR4 256GB SSD FreeDOS 15.6″
Features:
- Intel® Core™ i3-1315U (13th Generation)
- Up to 4.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology
- 10 MB L3 cache
- 6 cores, 8 threads
Memory:
- 4 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 4 GB)
- Transfer rates up to 3200 MT/s
Storage:
- 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Display:
- 15.6-inch diagonal FHD (1920 x 1080)
- Micro-edge, anti-glare
- 250 nits brightness
- 45% NTSC color gamut
Graphics:
- Integrated Intel® UHD Graphics
Operating System:
- FreeDOS 3.0
Dimensions and Weight:
- 35.98 x 23.6 x 1.86 cm
- 1.59 kg
Battery:
- 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer
- Up to 7 hours and 45 minutes of battery life
- Supports fast charging: approximately 50% in 45 minutes
Connectivity:
- MediaTek Wi-Fi 6E MT7902 (1×1)
- Bluetooth® 5.3
Ports:
- 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (data transfer only)
- 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate
- 1 HDMI 1.4b
- 1 AC smart pin
- 1 headphone/microphone combo
HP 15-fd0336nia i3 4GB DDR4 256GB SSD FreeDOS 15.6″
HP 15-fd0336nia i3 4GB DDR4 256GB SSD FreeDOS 15.6″.
HP 15-fd0336nia Intel Core i3 1315U 4GB DDR4 3200 256GB PCIe NVMe M.2 SSD FreeDOS 15.6″ FHD (943W4EA).
Features:
- Processor: Intel® Core™ i3-1315U
- Memory: 4 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 4 GB)
- Internal Storage: 256 GB PCIe® NVMe™ SSD
- FreeDOS 3.0
- Display: 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080)
- Dual stereo speakers, dual array microphones
- 1 Year Warranty
| Processor family | 13th Generation Intel® Core™ i3 processor |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i3-1315U (up to 4.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 10 MB L3 cache, 6 cores, 8 threads) 1 2 |
| Chipset | Intel® integrated SoC |
| Graphics | Integrated,Intel® UHD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 4 GB)(Transfer rates up to 3200 MT/s.) |
| Internal Storage | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 39.6 cm (15.6″) diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC 3 |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 85% 4 |
| Color gamut | 45% NTSC |
| Brightness | 250 nits |
| Flicker-free | Yes 5 |
| Dimensions (W x D x H) | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| Weight | 1.59 kg |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer ( 6) |
| Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes 7 |
| Battery recharge time | Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes 8 |
| Wireless | MediaTek Wi-Fi 6E MT7902 (1×1) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) 9 10 (Modern Standby (Connected)) |
| Product color | Natural silver |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio | Dual speakers |
| Pointing device | HP Imagepad |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo
|
| Power supply type | 45 W Smart AC power adapter |
| Security management | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Sustainable impact specifications | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
Also Check:
Zebra Symbol LS2208 1D Handheld Laser Barcode Scanner – Black – LS2208-SR20007R
Epson T9461 Black XXL Ink Cartridge 136.7ml for WF-C52xx / WF-C57xx Series (C13T946140)
Epson T9741 Black XXL Ink Cartridge for WF-C869R Series (C13T974100)
HP 15-fd0005dx i5 8GB DDR4 512GB SSD Windows 11 H 15.6″
HP 15-fd0355nia i5 8GB DDR4 512GB SSD FreeDOS 15.6″
HP 14-ep0109nia i7 8GB DDR4 512GB SSD FreeDOS 14″
HP 15-fd0182wm i7 16GB DDR4 1TB SSD Windows 11 Home 15.6″
Visit ACE TECH PRO LTD to order or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop Number GF 11, along Moi Avenue to buy your HP Laptop today.
Related products
C9345 Ink Maintenance Box – C12C934591
Canon PGI-1400XL High Yield Magenta Ink Cartridge
Canon PIXMA G3411 All in One Wireless Printer
Compatible Ink for Canon PIXMA Printers
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
HSDPA 3G/4G 7.2MBPS Universal Modem
Konica Minolta bizhub c224/c284/c364 toner TN 321
Type-C 8-in-1 Adapter with HDMI VGA LAN SD USB 3.0 Audio Adapter Support 4K UHD Video 3.5mm Audio Gigabit Ethernet SD Card Reader Type-C PD Quick Charging USB 3.0 HUB
- USB Type C To Multi-Function 8 In 1 Docking Station – USB Type C To USB 3.0 (2 Ports) + Gigabit Ethernet + HDMI +VGA + SD & TF Card Reader + USB Type C PD,
- Support resolution of up to 4K @30Hz Output
- Easy to use. Plug and play
- Compatible for Mac OS and Windows, Linux and Android Systems

Reviews
There are no reviews yet.