MECER 3000KVA UPS
KSh 51,000.00 Original price was: KSh 51,000.00.KSh 47,999.00Current price is: KSh 47,999.00.
Mecer ME-3000-WPTU UPS, 3KVA Pro Smart Online Tower UPS
- Capacity: 3000VA / 2400 W
- Frequency Range: 40 Hz ~ 70 Hz
- Battery Type: 12 V / 9 Ah
- Pure Sinewave
- Power Input Cable Not Included
SHOP TODAY AT ACE TECH PRO LTD
Mecer ME-3000-WPTU 3KVA Pro Smart Online Tower UPS .
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Mecer |
| Model | ME-3000-WPTU |
| Capacity | 3000 VA / 2400 W |
| Voltage Range | |
| Low Line Transfer | 160/140/120/110 VAC ± 5% or 80/70/60/50 VAC ± 5% (based on load percentage 100% – 80% / 80% – 70% / 70% – 60% / 60% – 0%) |
| Low Line Comeback | 168/148/128/118 VAC ± 5% or 84VAC/74/64/54 VAC ± 5% (based on load percentage 100% – 80% / 80% – 70% / 70% – 60% / 60% – 0%) |
| Low Line Comeback (Auto Restart) | 168 VAC ± 5% or 84 VAC ± 5% (80% – 100% Load) |
| 148 VAC ± 5% or 74 VAC ± 5% (0% – 80% Load) | |
| High Line Transfer | 300 VAC ± 5% or 150 VAC ± 5% |
| High Line Comeback | 290 VAC ± 5% or 145 VAC ± 5% |
| Frequency Range | 40 – 70Hz (Auto Sensing) |
| Phase | Single phase with ground |
| Power Factor (Nominal Output At Full Load) | More than 0.98 |
| Output | |
| Output Voltage | 208/220/230/240 VAC or 110/115/120/127 VAC |
| AC Voltage Regulation (Batt. Mode) | ± 1% |
| Frequency Range (Synchronized Range) | 47 – 53Hz or 57 – 63Hz |
| Current Crest Ratio | 3:1 |
| Harmonic Distortion | More than 4% THD (Linear Load) |
| Less than 7% THD (Non-linear Load) | |
| Transfer Time | |
| AC Mode to Batt. Mode | Zero |
| Inverter to Bypass | 4ms (Typical) |
| Waveform (Batt. Mode) | Pure Sinewave |
| Efficiency (Peak) | |
| AC Mode (At 100% RCD Load) | 87% |
| Battery Mode (At 100% RCD Load) | 85% |
| Battery | |
| Battery Type | 12V / 9Ah |
| Battery Numbers | 6 |
| Charging Current | 1.0 A |
| Charging Voltage | 82.1 VDC ± 1% |
| Indicators | |
| LCD Panel | UPS status, Load level, Battery level, Input/Output voltage, Discharge timer and Fault conditions |
| Alarm | |
| Battery Mode (At 100% RCD Load) | Sounding every 4 seconds |
| Low Battery | Sounding every second |
| Overload | Sounding twice every second |
| Fault | Continuosly sounding |
| Dimension (DxWxH) | 426 x 190 x 318mm |
| Net Weight | 28.8kg |
| Environment | |
| Noise Level | Less than 45dB at 1 Meter |
| Management | |
| Communication | USB Card / Optional RS-232 Card, SNMP Card or AS-400 Card available |
| Supports Windows 2000 / 2003 / XP / Vista / 2008, Windows 7, Linux, Unix and MAC | |
| Optional SNMP | Power management from SNMP manager and web browser |
| Warranty Information | |
Conclusion
The Mecer ME-3000-WPTU UPS is a professional-grade power backup solution designed to provide reliable and efficient power protection for critical equipment. With a power capacity of 3KVA (3000VA), it offers ample power to support servers, networking devices, and other sensitive equipment during power outages or fluctuations.
This UPS operates in an online double-conversion mode, ensuring a clean and consistent power output by constantly regulating and correcting the incoming power. It provides a pure sine wave output waveform, eliminating any potential compatibility issues and delivering optimal performance for your devices.
Related products
3D 1080p HDMI Splitter 1X2 split one HDMI input to 2 HDMI output | HDMI 1×2
Canon MC-G02 Maintenance Cartridge (4589C001)
Canon PG-510 Black Ink Cartridge
Benefits
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Canon PIXMA G3411 All in One Wireless Printer
Epson CO-W01 Projector( V11HA86040)
Key Features
- Create the big screen experience From box sets to business presentations, capture everyone's attention
- Bright even with ambient light Equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens
- Affordable, high-tech equipment Enjoy this WXGA projector
- Long-lasting solution 18 years' worth of entertainment²
- Portable and quick to set up Easy set up with keystone slider for perfect alignment
HP 200 G4 All-in-One PC, 21.5″,Dos, Intel® Core™ i5, 4GB RAM, 1TB HDD, FHD
Konica Minolta bizhub c224/c284/c364 toner TN 321
Lenovo 23.8 inch Monitor – L24e-30 66BCKCC2US
Key Details
- Screen size; 23.8 inch
- Connection Type; HDMI VGA
- Near Edgeless;3-side NearEdgeless
- Backlight ; WLED
- Brightness; 250 cd/㎡
- Display resolution; 1920x 1080
- Ultra-slim head with 3-side near edgeless design
- Sculpted stand with built-in phone holder & cable management groove
- Eye Comfort certified technology cares for eye health

Reviews
There are no reviews yet.