Lenovo G34w-30 34″ Ultrawide QHD Curved Gaming Monitor with EyeSafe (VA, 165Hz 1ms, HDMI DP, Speakers, FreeSync Premium, Tilt/Lift)
KSh 110,000.00 Original price was: KSh 110,000.00.KSh 85,000.00Current price is: KSh 85,000.00.
Overview
Step up your game with the feature-loaded Lenovo G34w-30 Monitor. Its gentle 1500R curvature accommodates your natural field of view so you see things even at the edges without shifting your focus.
The monitor’s 34-inch ultra-wide WQHD (3440 x 1440) screen has a 21:9 aspect ratio that gives you a winning edge through an expanded field of view and sharper, precise visual details.
Let its 170Hz high overclock refresh rate help you keep pace with all the in-game movements. With AMD FreeSync™ Premium, enjoy smoother, faster gameplay without any screen tearing, stuttering and input latency.
Make every move count even at soaring speeds with a snappy 0.5ms MPRT response time. The Lenovo G34w-30 Monitor’s VA panel packs an exceptional 124% sRGB colour area ratio, delivering luxurious, vibrant colours.
It also comes with HDR10 support, rendering stunning video quality with sharper brightness and deeper shadows for a more thrilling gaming experience. The monitor is one of the world’s first wave of Eyesafe 2.0 certified monitors and also features in-built Natural Low Blue Light technology that protects your eyes and prevents eye fatigue during extended hours of gameplay.
Force multiply your gaming rig by connecting multiple devices through HDMI 2.0, DP 1.4 and audio out ports. The monitor makes playing games more comfortable with its versatile tilt and lift adjustments. Lenovo Artery Software’s game assist tools, you can easily adjust frame rate, aim point and timer to make well-calculated moves. Make your winning move, and take home the Lenovo G34w-30 Monitor for an unprecedented immersive gaming experience.
Overview
Step up your game with the feature-loaded Lenovo G34w-30 Monitor. Its gentle 1500R curvature accommodates your natural field of view so you see things even at the edges without shifting your focus.
The monitor’s 34-inch ultra-wide WQHD (3440 x 1440) screen has a 21:9 aspect ratio that gives you a winning edge through an expanded field of view and sharper, precise visual details.
Let its 170Hz high overclock refresh rate help you keep pace with all the in-game movements. With AMD FreeSync™ Premium, enjoy smoother, faster gameplay without any screen tearing, stuttering and input latency.
Make every move count even at soaring speeds with a snappy 0.5ms MPRT response time. The Lenovo G34w-30 Monitor’s VA panel packs an exceptional 124% sRGB colour area ratio, delivering luxurious, vibrant colours.
It also comes with HDR10 support, rendering stunning video quality with sharper brightness and deeper shadows for a more thrilling gaming experience. The monitor is one of the world’s first wave of Eyesafe 2.0 certified monitors and also features in-built Natural Low Blue Light technology that protects your eyes and prevents eye fatigue during extended hours of gameplay.
Force multiply your gaming rig by connecting multiple devices through HDMI 2.0, DP 1.4 and audio out ports. The monitor makes playing games more comfortable with its versatile tilt and lift adjustments. Lenovo Artery Software’s game assist tools, you can easily adjust frame rate, aim point and timer to make well-calculated moves. Make your winning move, and take home the Lenovo G34w-30 Monitor for an unprecedented immersive gaming experience.
Key Details
- 34″ ultra-wide curved display
- 3440 x 1440 WQHD resolution
- 170Hz refresh rate
- 0.5ms Fast Response Time
Tech Specs
| Screen Size | 34.0″ |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/㎡ (typical) |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Contrast Ratio | 2500:1 |
| Backlight | WLED |
| Response Time | 0.5 ms (MPRT) / 1 ms (Level 4) / 2 ms (Level 3) / 3ms (Level 2) / 4 ms (Level 1) / 5ms (Off mode) |
| Panel Type | Vertical Alignment |
| Viewing Angle | 178 / 178 degrees |
| Stand | Tilt Angle (-5° / 22°), Lift Range (135 mm) |
| EU Energy Rating | F |
| Power Requirement | AC 90 to 264 V (50-60 Hz) |
| Energy Star | None |
| Brand | Lenovo |
| USB Ports | None |
| Cable Length | 80.93 cm |
| Included Accessory | DP cable |
| Built-in Camera | No |
| Color Coverage | 93% DCI-P3, 99% sRGB Colour Gamut, 124% sRGB Colour Area Ratio |
| Color Depth | 8 |
| Color Support | 16.7 Million |
| Eye Caring | Yes |
| Gaming | Yes |
| Head only Dimensions | 104.5 mm x 365.8 mm x 809.3 mm / 4.11″ x 14.40″ x 31.86″ |
| Height-Adjustable | Yes |
| Integrated Speaker | Yes (2 x 3W) |
| Kensington Lock | Yes |
| Near Edgeless | 3-side NearEdgeless |
| Power Consumption | 40W Typ, 82W Max, 0.5W Sleep, 0.3W Power Off |
| Software/Driver | Yes (Lenovo Artery, Lenovo Display Control Centre) |
| USB Type-C | No |
| Weight Head Only | 6.59 Kg |
| Weight with Package | 12.5 Kg |
| Weight without Package | 8.6 Kg |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Connection Type | None 2x HDMI® 2.0, 1x DP 1.4 None |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Refresh Rate | 165 Hz (Overclock to 170Hz) |
Related products
HP E34m G4 34″ WQHD Curved USB-C Conferencing Monitor, Integrated Webcam
- Display size (diagonal): 86.36 cm (34")
- Response time (typical): 5ms GtG (with overdrive) 1
- Native resolution: WQHD (3440 x 1440) 1 2
- Contrast ratio: 3000:1 1
HP M24m 23.8″ FHD Conferencing Monitor – 678U5AA
HP M24m 23.8″ FHD Conferencing Monitor – 678U5AA
Key Features:- Screen Size: 23.8 inches
- Resolution: Full HD (1920 x 1080)
- Panel Type: IPS
- Aspect Ratio: 16:9
- Brightness: 250 cd/m²
- Contrast Ratio: 1000:1 static
- Refresh Rate: 60Hz
- Viewing Angles: 178° horizontal, 178° vertical
- Color Support: 16.7 million colors
- Anti-Glare: Yes
HP Monitor 27f 27-inch Display 68.6 cm (27 in)
HP X24c 23.6″ FHD Curved Gaming Monitor – 9FM22AS
HP X24c 23.6″ FHD Curved Gaming Monitor – 9FM22AS
Key Features:- 23.6″ Vertical Alignment (VA) Panel
- 1500R Curved Design
- DisplayPort 1.2 + HDMI 2.0 Inputs
- 1920 x 1080 FHD Resolution @ 144 Hz
- 3000:1 Static Contrast Ratio
- 300 cd/m²
- 178°/178° Viewing Angles
- 4 ms Response Time (Overdrive)
- 16.7 Million Colors
- AMD FreeSync Support
LENOVO CURVED G27QC 2K
Lenovo G27QC curved monitor 27-inch
G27QC Full Technical Specs:
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 1920 x 1080 FHD
- Panel Type: 3-side NearEdgeless VA
- Curvature: 1500R
- Backlight: WLED
- Brightness: 350 cd/m²
- Aspect Ratio: 16:9
- Refresh Rate: 165 Hz
- Response Time: 1ms with MPRT
- Contrast Ratio : 3000:1
- Viewing Angle (H x V): 178°/178°
- Color Gamut: 72% NTSC
- Color Support: 16.7 million colors
- Anti-Glare technology: Yes
- 1 x HDMI 2.0
- 1 x DP 1.2
- 1 x Audio out (3.5mm)
- Stand Tilt Angle (front/back): -5°/22°
- Lift (max range): 130 mm
- VESA Mount Capability: Yes, 100 x 100mm
- Power Consumption:
- Typical/Max: 33W/27W
- Switch-off Mode: <0.3W
- Sleep/Off Mode: <0.5W
- Weight Packed: 8.5 kg / 18.74 lbs
- Weight Unpacked: 6.1 kg / 13.45 lbs
Lenovo G27qe-20 27″ QHD Gaming Monitor 66E1GAR1UK FHD, IPS, 144Hz, 1ms, FreeSync Premium and NVIDIA G-SYNC Compatible, NearEdgeless, VESA Mount, Height and Tilt Adjust, HDMI, DP
Lenovo G32qc-10 31.5-inch QHD Curved Gaming Monitor, 1440p, AMD FreeSync Premium, DisplayPort, HDMI, Narrow Bezels, Adjustable, VESA Mount,66A2GACBUK
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Brand | Lenovo |
| Special Feature | Height Adjustment, Curved Screen, Wall Mountable, Tilt Adjustment, Flicker-Free |
| Refresh Rate | 144hz |
- 31.5" Curved VA QHD (2560 x 1440) 1500R gaming monitor with a 178⁰ viewing angle designed for immersive gameplay for all levels of esports player
- Fast 144 Hz refresh rate reduces motion blur, allowing you to play your favorite games without distraction, while 1ms response time with MPRT* eliminates streaking and ghosting
- AMD FreeSync Premium* lets you enjoy tear-free and stutter-free gameplay
- HDMI 2.0 and DisplayPort 1.2 ports support high-resolution video
- The comfortable and ergonomic computer monitor stand tilts front and back (-5° / 22°) and has a lift range of 130mm

Reviews
There are no reviews yet.