BROTHER BT5000Y Ink Bottle (Yellow)
KSh 2,900.00 Original price was: KSh 2,900.00.KSh 1,850.00Current price is: KSh 1,850.00.
HP 655 Black Original Ink Advantage Cartridge (CZ109AE)
KSh 3,500.00 Original price was: KSh 3,500.00.KSh 2,099.00Current price is: KSh 2,099.00.
- HP Deskjet ink advanced 3525
- HP Deskjet ink advanced 4615
- HP Deskjet ink advanced 4625
- HP Deskjet ink advanced 5525
SKU:
CZ109AE
Category: HP Toners | Cartridges
Tags: CZ109AE, HP 655 Black cartridge price, HP 655 Black Original Ink Advantage Cartridge, HP 655 ink advantage Black cartridge
Description
HP 655 Black Original Ink Advantage Cartridge (CZ109AE)
| Product subgroup | Standard Capacity Ink Cartridges |
|---|---|
| Color(s) of printing supplies | Black |
| Page yield (black and white) | ~550 pages
(Tested in HP Deskjet Ink Advantage 3525 e-All-in-One. Approximate average based on ISO/IEC 24711 or HP testing methodology and continuous printing. Actual yield varies considerably based on content of printed pages and other factors. For details, see http://www.hp.com/go/learnaboutsupplies.) |
| Print head nozzles | 720 |
| Selectability | 655 |
| Ink drop | 14 pl |
| Ink types | Pigment-based |
| Printhead swath (inch) | 0.5625 in |
| Print cartridge volume delivered | 14 ml |
| Print technology | HP Thermal Inkjet |
| Print Resolution Technologies | TIJ 4.X |
| Operating humidity range | 5 to 80% RH |
| Operating temperature range | 5 to 50°C |
| Non-Operating Humidity Range | 5 to 80% RH |
| Storage temperature range | -40 to 70°C |
| Package dimensions (W x D x H) | 107 x 24 x 115 mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Package weight | 0.06 kg |
| What’s in the box | Ink cartridge |
| Manufacturer Warranty | Each HP ink cartridge, printhead and related supply is warranted to be free from defects in materials and workmanship during the period of the warranty. |
Reviews (0)
Be the first to review “HP 655 Black Original Ink Advantage Cartridge (CZ109AE)” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
17A Superior Royal Toner Cartridge
HP 36A Black Original LaserJet Toner Cartridge, CB436A
- Count on high-quality, reliable printing and save time by avoiding common printing problems: Original HP Toner provides the printing experience crucial for office productivity
- This cartridge works with: HP LaserJet M1120 MFP; HP LaserJet M1522n MFP, M1522nf MFP; HP LaserJet P1505, P1505n
- Cartridge yield (approx.): 2,000 pages
- Use Original HP Toner Cartridges to eliminate toner leaks and premature failures
- Buy sustainable—100% of Original HP Toner Cartridges contain recycled content
- Help protect your printer from malicious code and maintain the integrity of your data with Original HP's tamper-resistant chips, firmware and packaging
- Original HP Toner is committed to office air quality—HP voluntarily designs and tests its printing systems to meet eco-label emissions guidelines
- What's in the box: 1 new Original HP 36A Black Toner Cartridge (CB436A)
HP 410A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (CF412A)
- This cartridge works with: HP Color LaserJet Pro M452dn, M452dw, M452nw; HP Color LaserJet Pro MFP M377dw, M477fdn, M477fdw, M477fnw
- Cartridge yield (approx.): 2,300 pages
- Use Original HP Toner Cartridges to eliminate toner leaks and premature failures
- Buy sustainable—100% of Original HP Toner Cartridges contain recycled content
- Help protect your printer from malicious code and maintain the integrity of your data with Original HP's tamper-resistant chips, firmware and packaging
HP 415A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (W2033A)
HP 55A Black Original LaserJet Toner Cartridge, CE255A
Overview
- Count on high-quality, reliable printing and save time by avoiding common printing problems: Original HP Toner provides the printing experience crucial for office productivity
- This cartridge works with: HP LaserJet Enterprise 500 MFP M525dn, M525f; HP LaserJet Enterprise Flow MFP M525c; HP LaserJet Enterprise P3015d, P3015dn, P3015n, P3015x; HP LaserJet Pro MFP M521dn
- Cartridge yield (approx.): 6,000 pages
- Use Original HP Toner Cartridges to eliminate toner leaks and premature failures
- Buy sustainable—100% of Original HP Toner Cartridges contain recycled content
- Help protect your printer from malicious code and maintain the integrity of your data with Original HP's tamper-resistant chips, firmware and packaging
- Original HP Toner is committed to office air quality—HP voluntarily designs and tests its printing systems to meet eco-label emissions guidelines
HP 650 Tri-color Original Ink Advantage Cartridge (CZ102AE)
- Color(s) of printing supplies: Tri-colour Page yield (color): ~200 pages
- Print sharp text, graphics and images.
- Affordable printing with easy-to-use cartridges
- Take advantage of legendary HP reliability
HP 655 Yellow Original Ink Advantage Cartridge (CZ112AE)
HP 901Original Tri-color Ink Cartridge(CC656AE)
- Original HP Ink is engineered to work with HP printers to provide consistent quality, reliability and value
- This cartridge works with: HP OfficeJet J4540, J4550, J4580, J4680, 4500
- Cartridge yield (approx.): 360 pages
- Up to 2x more prints with Original HP Ink vs. non-Original HP Ink
- 82% of HP ink cartridges are manufactured with recycled plastic
- Get ink your way: buy Original HP Ink Cartridges or save up to 50% and never run out with HP Instant Ink, the Smart Ink Subscription
- What's in the box: 1 new Original HP 901 Tri-color Ink Cartridge (CC656AN)

Reviews
There are no reviews yet.