Tp-Link TL-WR840N 300Mbps Wireless Router
KSh 4,500.00 Original price was: KSh 4,500.00.KSh 2,499.00Current price is: KSh 2,499.00.
300Mbps Wireless N Speed
- 300Mbps wireless transmission rate ideal for both bandwidth sensitive tasks and basic work
- Supports Access Point mode to create a new Wi-Fi access point
- Supports Range Extender mode to boost the existing wireless coverage in your room
- Parental Controls manage when and how connected devices can access the internet
- IPTV supports IGMP Proxy/Snooping, Bridge and Tag VLAN to optimize IPTV streaming
- compatible with IPv6 (Internet Protocol version 6)
- Guest Network provides separate access for guests while securing the home network
What This Product Does
The 300Mbps Wireless N Router TL-WR840N is a combined wired/wireless network connection device designed specifically for small business and home office networking requirements. The TL-WR840N creates an exceptional and advanced wireless performance, making it ideal for streaming HD video, VoIP and online gaming. Also, Wi-Fi Protected Setup (WPS) button on the sleek and fashionable exterior ensures WPA2 encryptions, preventing the network from outside intrusions.
300Mbps Wireless N Speed – Fast Download Speed
TP-LINK’s TL-WR840N is a high speed solution that is compatible with IEEE 802.11b/g/n. Based on 802.11n technology, TL-WR840N gives users wireless performance at up to 300Mbps, which can meet your most demanding home networking needs, such as HD streaming, online gaming and large files downloading.
| WIRELESS | |
|---|---|
| Standards | Wi-Fi 4 IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| WiFi Speeds | N300 2.4 GHz: 300 Mbps (802.11n) |
| WiFi Range | 2 Bedroom Houses
2× Fixed Antennas |
| WiFi Capacity | Legacy |
| Working Modes | Router Mode Access Point Mode Range Extender Mode WISP Mode |
| HARDWARE | |
|---|---|
| Processor | Single-Core CPU |
| Ethernet Ports | 1× 10/100 Mbps WAN Port 4× 10/100 Mbps LAN Ports |
| Buttons | Reset Button |
| Power | 9 V ⎓ 0.6 A |
| SECURITY | |
|---|---|
| WiFi Encryption | WEP WPA WPA2 WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| Network Security | SPI Firewall Access Control IP & MAC Binding Application Layer Gateway |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network |
| SOFTWARE | |
|---|---|
| Protocols | IPv4 IPv6 |
| Parental Controls | URL Filtering Time Controls |
| WAN Types | Dynamic IP Static IP PPPoE PPTP L2TP |
| Quality of Service | QoS by Device |
| NAT Forwarding | Port Forwarding Port Triggering DMZ UPnP |
| IPTV | IGMP Proxy IGMP Snooping |
| DHCP | Address Reservation DHCP Client List Server |
| DDNS | NO-IP Comex DynDNS |
| Management | Tether App Webpage Check Web Emulator> |
| OTHER | |
|---|---|
| System Requirements | Internet Explorer 11+, Firefox 12.0+, Chrome 20.0+, Safari 4.0+, or other JavaScript-enabled browser
Cable or DSL Modem (if needed) Subscription with an internet service provider (for internet access) |
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
| Environment | Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉ ~104℉) Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉ ~158℉) Operating Humidity: 10%~90% non-condensing Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
| TEST DATA | |
|---|---|
| WiFi Transmission Power | CE: <20dBm(2.4GHz) FCC: <30dBm |
| WiFi Reception Sensitivity | 270M: -68dBm@10% PER 130M: -68dBm@10% PER 108M: -68dBm@10% PER 54M: -68dBm@10% PER 11M: -85dBm@8% PER 6M: -88dBm@10% PER 1M: -90dBm@8% PER |
| PHYSICAL | |
|---|---|
| Dimensions (W×D×H) | 7.2 × 5.0 × 1.4 in (182 × 128 × 35 mm) |
| Package Contents | Wi-Fi Router TL-WR840N Power Adapter RJ45 Ethernet Cable Quick Installation Guide |
For more specifications click here………
Related products
Cable Kit for DKVM Products – 1M – DKVM-CB
Cable Kit for DKVM Products – 1M – DKVM-CB
Features:- Cable Length: 1 meter (approximately 6 feet)
- Shielding: Ferrite core shielding to minimize EMI and RFI
- Color Coding: PC99 color-coded connectors for easy identification and installation
- Cable Type: KVM (Keyboard, Video, Mouse) cable
- Material: High-quality materials for durability and reliable performance
DGS-1100-08P D-Link 8 Ports Gigabit Ethernet PoE Smart Switch
DGS-1100-08P D-Link 8 Ports Gigabit Ethernet PoE Smart Switch
Feaures:- Eight (8) 10/100/1000BASE T PoE Ports
- Supports PoE (802.3af) on all ports with 64W PoE power budget
- Supports 802.1Q VLAN, Auto Voice VLAN and Auto Surveillance VLAN
- Advanced features include QoS, Bandwidth Limiting, Link Aggregation and IGMP Snooping
- Compact desktop enclosure
- Ideal solution for SMB without a dedicated IT staff
TP-Link AC600 Wireless Dual Band USB Adapter – TL-Archer T2U
- 300Mbps wireless speed ideal for smooth HD video, voice streaming and online gaming*
- Mini-sized design for convenient portability with a reliable high performance
- SoftAP Mode – Turn a wired internet connection to a PC or Laptop into a Wi-Fi hotspot
- Easily setup a secure wireless connection with one-touch WPS button
TP-Link M7200 4G LTE Router MiFi, Unlocked Portable Mobile Wi-Fi
TP-Link TL-MR3420 3G/4G Wireless N Router
- Compatible with LTE/HSPA+/HSUPA/HSDPA/UMTS/EVDO USB modems, tested in the field
- 3G/4G and WAN connection Backup guarantees an "Always-online" Internet connection
- Local wireless HD video sharing, with speeds up to 300Mbps
- Easy one-touch wireless security encryption with the WPS button
- Bandwidth control allows administrators to determine how much bandwidth is allotted to each PC
Ubiquiti UniFi WiFi 6 AX3000 Long Range Access Point (U6-LR)
Ubiquiti UniFi WiFi 6 AX3000 Long Range Access Point (U6-LR)
Key Features
-
WiFi 6 Technology – Experience faster speeds, lower latency, and better performance with 802.11ax.
-
Long-Range Coverage – Extended signal reach ideal for large buildings and open spaces.
-
Dual-Band 4×4 MIMO – 2.4 GHz (up to 600 Mbps) + 5 GHz (up to 2400 Mbps).
-
High Client Capacity – Perfect for environments with multiple connected devices.
-
OFDMA & MU-MIMO – Efficiently handles simultaneous data streams for multiple users.
-
WPA3 Security – Enhanced wireless encryption and network protection.
-
PoE+ Powered – Supports 802.3at PoE+ for flexible placement.
-
Seamless UniFi Integration – Managed via UniFi Network Controller.
UGREEN AC650 11ac Dual-Band Wireless USB Adapter – CM448
UGREEN AC650 11ac Dual-Band Wireless USB Adapter – CM448
Key Features- 5G/2.4G Dual Band: UGREEN USB Wifi Adapter for Desktop PC supports both 2.4GHz and 5.0GHz bands at the same time, and can switch automatically in different situations. So that the network can always be fast and stable.
- Widely Compatible: UGREEN USB wifi adapter can support Windows 11/10/8.1/8/7. Only Windows 11/10 can be used without the driver, other systems can easily install the driver through our instructions.
- Compact Mini Size: UGREEN PC Wifi Adapter has a mini size of 40 x 19 x 9 mm. You can easily carry it in your office bag or pocket. When plugged into a computer or laptop, it is also inconspicuous. So it's definitely an excellent choice to extend wifi for your device.
- Extremely High Speed: UGREEN AC650 USB Wireless Network Adapter up to 433Mbps in 5.0GHz band, and up to 200Mbps in 2.4GHz band. Whether you are online gaming, surf the Internet, online HD video streaming, upload, or download, it can perfectly meet your needs.
- Use As Wifi Hotspot: UGREEN USB Wifi Adapter for Desktop PC supports Station Mode and Soft AP mode at the same time. In Soft AP mode, you can convert your wired computer into a wifi hotspot for other devices to use.
UGREEN AC650 High-Gain Dual Band Wireless USB Adapter – CM496
UGREEN AC650 High-Gain Dual Band Wireless USB Adapter – CM496
Key Features- 6dBi High Gain Antenna: Equipped with the 6dBi high-gain external antenna, UGREEN WiFi Adapter for Desktop PC offers stronger signal penetration and wider coverage for better performance. The high-gain antenna ensures stable signals even from farther away across multiple walls and floors.
- 5G/2.4G Dual Band: UGREEN AC650 USB Wifi Adapter supports both 2.4GHz - up to 200Mbps and 5GHz bands - up to 433Mbps at the same time, and can switch automatically in different situations. So that the network can always be fast and stable.
- 90° & 180° Rotatable Antenna: UGREEN USB Wifi Adapter for PC provides a stronger signal by the multi-angle adjustable antenna. When the signal is not stable enough, you can try to rotate and adjust the direction of the antenna for better performance and performance in different environments.
- Plug and Play: UGREEN WiFi Adapter built-in driver for Windows 11/10/8.1/8/7/XP. Easy to use with most computers and laptops.
- Use As Wifi Hotspot: UGREEN WiFi Adapter for Desktop PC supports Station Mode and Soft AP mode at the same time. In Soft AP mode, you can convert your wired computer into a wifi hotspot for other devices to use.

Reviews
There are no reviews yet.