KingJoy VT-890H Tripod / Monopod Kit
KSh 6,100.00 Original price was: KSh 6,100.00.KSh 5,300.00Current price is: KSh 5,300.00.
KingJoy VT-890H Tripod / Monopod Kit
Key Features:
- Enhanced stability for sharp, blur-free shots.
- Versatile design for capturing shots from various angles.
- Adaptable height for creative composition.
- Compact and lightweight for easy travel.
- Quick and easy setup with quick-release leg locks
KingJoy VT-890H Tripod / Monopod Kit
Overview
The VT-890H from KingJoy is a versatile aluminum tripod that also functions as a monopod. With its robust design and adjustable height, it’s suitable for photography and video work for both casual and semi-professional users.
Key Features & Benefits
-
Convertible Design – Detach one leg or the center column to use as a monopod.
-
Load Capacity – Supports up to 2 kg of gear.
-
Height Range – Extends up to 178 cm, folds down to 58 cm.
-
Lightweight & Durable – Weighs only 1.63 kg, built from aluminum alloy.
-
Flexible Shooting Angles – Transversal center column for horizontal or low-angle shots.
-
Quick Setup – Flip-lock leg system for fast extension and folding.
-
Versatile Use – Stable enough for photography and smooth enough for video.
Specifications Snapshot
| Feature | Specification |
|---|---|
| Maximum Height | 178 cm |
| Folded Length | 58 cm |
| Load Capacity | 2 kg |
| Weight | 1.63 kg |
| Leg Sections | 4 |
| Material | Aluminum alloy |
| Center Column | Horizontal option |
| Lock Type | Flip locks |
| Conversion | Tripod ⇄ Monopod |
Delivery & Support
We at Ace Tech Pro LTD offer fast delivery options, 100% genuine product guarantee and customer support.
Order Now!
Order now at Ace Tech Pro LTD or visit our shop at Rahimtullah Trust Building 2nd Floor Shop 11 along Moi Avenue.
Related products
3D 1080p HDMI Splitter 1X2 split one HDMI input to 2 HDMI output | HDMI 1×2
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
Canon EOS 250D DSLR Camera with 18-55mm
- 24.1MP APS-C CMOS Sensor
- DIGIC 8 Image Processor
- 3.0″ 1.04m-Dot Vari-Angle Touchscreen
- UHD 4K24p Video and 4K Time-Lapse Movie
- 9-Point AF System; Dual Pixel CMOS AF
- ISO 100-25600, Up to 5 fps Shooting
- Built-In Wi-Fi and Bluetooth
- EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM Lens
Canon i-Sensys LBP226dw Monochrome laser Duplex All in One Wireless printer 38ppm
Overview
Canon LBP223dw Mono laserjet Multifunction Printer
- Print scan copy wireless duplex
- Print speed 38ppm
- Toner yields; Cartridge 057 (3,100 pages7)8 Cartridge 057H (10,000 pages9)10
- Mobile printing work with androids and ios,AirPrint (iOS), Mopria (Android) and Canon PRINT Business app
- 5 line lcd touch screen
- Duty cycle; 80,000
- Universal Login Manager ULM security cost saving function
- Security; Pin document release
Epson EcoTank L5290 A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer with ADF
Epson L3256 Price in Kenya | A4 Wi-Fi All-in-One Ink Tank Printer (White)
Key Features
- Multifunction printer Print, copy, scan wirelessly
- Ultra-low-cost printing Save up to 90% on printing costs2
- Up to 3 years of ink in the box3 Includes 8,100 pages in black and 6,500 in colour4
- Hassle-free ink tank system Enjoy mess-free refills with key-lock bottles and front-facing tanks
- Epson Smart Panel app Wirelessly set up, monitor, print and more from your smart device5
Lenovo L27e-3 FHD LED Backlit LCD FreeSync Monitor
- Display size; 27 inch''
- Resolution; 1920x 1080
- Connectivity; 1 x HDMI 1.4 ,1 x VGA,1 x Audio out (3.5mm)
- Panel Type; 3-side NearEdgeless In-Plane Switching
- Multi media; Optional Soundbar Support
- Brightness(typical); 250 cd/m²
- Backlight; WLED
- Aspect Ratio; 16:9
- Response Time; 4ms (Extreme mode), 6ms (Normal mode)
Microsoft Surface Pro 7 – 12.3″ Touch-Screen – Intel Core i7 – 10th Gen 16GB Memory – 512GB SSD – Matte Black
| Brand | Microsoft |
| Model Name | Surface Pro |
| Screen Size | 12.3 Inches |
| Color | Matte Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | gpu |
Type-C 8-in-1 Adapter with HDMI VGA LAN SD USB 3.0 Audio Adapter Support 4K UHD Video 3.5mm Audio Gigabit Ethernet SD Card Reader Type-C PD Quick Charging USB 3.0 HUB
- USB Type C To Multi-Function 8 In 1 Docking Station – USB Type C To USB 3.0 (2 Ports) + Gigabit Ethernet + HDMI +VGA + SD & TF Card Reader + USB Type C PD,
- Support resolution of up to 4K @30Hz Output
- Easy to use. Plug and play
- Compatible for Mac OS and Windows, Linux and Android Systems

Reviews
There are no reviews yet.